Reklama

Dom

Estetyka życia codziennego

Z Martą Mizerą, projektantką mody i wnętrz, stylistką i malarką z Rzeszowa, rozmawia Aneta Gieroń
Dodano: 02.06.2013
4750_Marta_Mizera_1
Share
Udostępnij
Aneta Gieroń: Pielęgnowanie estetycznej strony życia, choć brzmi jak fanaberia, zdaje się ważne …

Marta Mizera: Nawet bardzo ważne. Dzięki temu wyrabiamy sobie dobry gust, wrażliwość na to, co nas otacza. To wszystko ma też wpływ na naszą umiejętność doboru ubrań, fryzury, makijażu, dobry gust tworzy się w człowieku, kiełkuje, aż w końcu wyrasta. Każdy ma oczywiście inne możliwości. Jednak im lepiej będziemy mieli wyrobiony gust, tym bardziej odporni będziemy na kicz i tym szybciej, lepiej będziemy umieli zauważać rzeczy piękne, unikatowe, oryginalne.
 
Śledzenie trendów w modzie odzieżowej zdaje się czymś naturalnym, wręcz powszechnym. Zaskakiwać natomiast może, że także stylizacje i aranżacje okienne podlegają trendom, gustom i modom, które warto śledzić…
 
O modzie nie mówimy tylko w kategorii ubioru, bo modą jest właściwie wszystko. Modne są określone telefony, taki czy inny samochód, modny może być styl w aranżacji wnętrz, ale modne są też aranżacje okienne.
 
Co jest obecnie najmodniejsze?
 
Wśród modowych nowinek na pewno popularny jest styl eko. Z innych nowości warto zwrócić uwagę na powrót koronek i haftów, zarówno do mody ubraniowej jak i okiennej. Rękodzieło jest bardzo poszukiwane i pożądane. 
 
To prawdziwa rewolucja. Koronki kojarzą się z niezwykle bogatą formą, a od kilku lat dominowały okna bez firanek, z surowym wystrojem z rolet lub żaluzji. Obserwujemy odwrót od tego trendu?
 
Nurt na puste, minimalistyczne w wystroju okna ciągle jest obecny, ale już nie jest dominujący. Dziś do głosu dochodzi moda na okna strojne, z firanami i zasłonami, z lambrekinami (elementy zasłaniające karnisze), które gwarantują mieszkaniom i domom przytulną atmosferę. Moda na bogate wystroje okienne wprowadza niekiedy mętlik w głowach kupujących: mnogość materiałów, ich kolorów i faktur sprawia, że bardzo trudno wybrać nam dekoracje idealnie pasujące do naszych wnętrz.
 
Dlatego warto niekiedy skorzystać z porad stylistów, którzy podpowiedzą, jakie propozycje idealnie sprawdza się w naszych wnętrzach i współgrają z naszym stylem życia.  Wybieranie dekoracji okiennych jest podobne do wybierania ubrań – najważniejszy jest styl. Możemy wybrać tkaniny bardzo różnorodne kolorystycznie, o różnych długościach, ale jeżeli tworzą one spójną całość, możemy przypuszczać, że aranżacja będzie bardzo udana.   
 
Zwykle boimy się eksperymentów, intensywnych, soczystych kolorów. Już same firany trudno mi sobie wyobrazić inne niż białe …
 
A szkoda. Eksperymentować naprawdę warto. Jeśli wybieramy firany kolorowe, kwieciste, wzorzyste, to stonujmy je zasłonami. Gdy zaś firany są jasne, jednobarwne, delikatne, tradycyjne, nie bójmy się odważnych kompozycji z zasłon. 
 
W Pani mieszkaniu są piękne, ale odważne stylizacje okienne …

Ja miałam zadnie łatwe i trudne, bo szukałam dekoracji konkretnie pasujących do wnętrz przedwojennej kamienicy, urządzonych historycznymi meblami moich przodków. Okien w mieszkaniu mam sporu i prawie rok zajęło mi zaaranżowanie ich wszystkich.
 
Wyobraża sobie Pani okna bez firan i zasłon?
 
(śmiech) Tak.  Pamiętam jak w moich oknach były tylko żaluzje, ale od początku wiedziałam, że będą też firany i zasłony. Dla mnie są one dodatkowym, pięknym meblem, dekoracją w mieszkaniu. Czasochłonne było jednak dobranie i kompletowanie tkanin, firan, kolorów i wykończeń.
 
Dokonując takich wyborów rozróżniać firany i zasłony na te do kuchni, salonu, sypialni i jeszcze dziecinnego pokoju? 
 
Wybór materiałów jest tak ogromny, że moim zdaniem warto różnicować, inne firany do kuchni, pokoju dziecięcego i jeszcze inne do salonu. W kuchni mogą być krótkie firany, długie w salonie, ale nie są to jakieś sztywne normy. W każdym pomieszczeniu możemy zawiesić długie firany i też będzie pięknie, bo nasze mieszkanie stanie się bardzo stylowe. Firanki nadają wnętrzom atmosferę. Nawet gdyby wynieść wszystkie meble, a zostawić piękne podłogi i aranżacje okienne, to pomieszczenia wydają się ładne, ciepłe, przytulne.
 
Pokój dziecięcy, kuchnia to są miejsca, gdzie warto mocniej eksperymentować?
 
Zachęcam zwłaszcza do okiennych szaleństw w pokoju dziecinnym. Ten w swoim wystroju służy zwykle kilka lat, a gdy dziecko wyrasta, ulega dużym zmianom. Dlatego warto go tak dekorować, by dorastał razem z dzieckiem, uczył go estetyki, wrażliwości na kolory. To wszystko bardzo stymuluje rozwój młodego człowieka. Kuchnia też jest znakomitym miejscem na oryginalne aranżacje okienne. Obecnie bardzo modny jest styl folkowy, zazdrostki robione na drutach, szydełku, czyli coś, co jest oryginalne, w pojedynczych egzemplarzach, przez każdego rękodzielnika robione nieco inaczej. 
 
Czym są zazdrostki?
 
To krótkie firaneczki zawieszane w kuchni i przykrywające dolną część okna, spełniające funkcję dekoracyjną. Nie przypina się ich żabkami, a tylko przeciąga się przez kołek. Zazdrostki mogą być z różnych tkanin; muślinu, perkalu, koronki, ale też wydziergane na szydełku. W ostatnim czasie te z koronki, haftowane są bardzo modne.
 
Dla Podkarpacia słynącego z ich wyrobów tym lepsza to nowina…
 
W naszym regionie rzeczywiście nie brakuje artystów- rękodzielników, którzy wyrabiają bardzo ciekawe rzeczy. Dziergają, haftują, a ich wyroby mogą być wyjątkowo pięknym i oryginalnym elementem dekoracyjnym.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy