Dom

Jak szybko i sprawnie zmontować meble IKEA?

Artykuł sponsorowany
Dodano: 19.05.2023
74214_5_1-resizer-750q75
Share
Udostępnij

Przygotowanie do montażu mebli IKEA

Jeśli, jak zdecydowana większość osób, jesteś fanem produktów szwedzkiego giganta meblowego IKEA, to prawdopodobnie napotkałeś również problemy z ich montażem. Choć montaż mebli IKEA może być nieco zastraszający, nie przejmuj się. 

W końcu odrobina szkolenia teoretycznego, cierpliwość i odpowiednia kolejność kroków to właściwa droga do profesjonalnego montażu. Przewodnik krok po kroku, który pomoże szybko i łatwo poruszać się po procesie montażu wszystkich rodzajów mebli Ikea, znajdziesz w tym artykule.

Narzędzia potrzebne do złożenia mebli IKEA

Przed rozpoczęciem montażu warto upewnić się, że posiadamy wszystkie potrzebne narzędzia. W większości przypadków montaż mebli ikea można przeprowadzić przy użyciu narzędzi, które są obecne w każdym domu — młotka, śrubokręta i klucza imbusowego, które zazwyczaj znajdują się w standardowym wyposażeniu. Jednak koszt montażu mebli ikea może wzrosnąć, jeśli zajdzie potrzeba dokupienia brakujących narzędzi, co w niektórych przypadkach może być konieczne.

Przygotowanie przestrzeni do montażu mebli IKEA

Montaż mebli z ikea, tak jak każdą inną pracę, należy rozpocząć od przygotowania przestronnego i wygodnego miejsca pracy. Kiedy już na pewno mamy wystarczająco dużo miejsca, możemy przystąpić do oglądania części i studiowania instrukcji, a kolejne kroki to sam proces montażu.

Części mebli IKEA: jak je rozpoznać i przygotować do montażu
Nabywając ikea montaż mebli należy zacząć od zbadania i posortowania części, rozdzielając je według rodzaju i rozmiaru. Ten zasadniczy krok gwarantuje zaoszczędzenie znacznej ilości czasu montażu i pomaga w uzyskaniu jasnego zrozumienia, czym jest każdy element i gdzie wizualnie się znajduje.

Montaż mebli IKEA krok po kroku

Standardowa instrukcja montażu mebli Ikea zazwyczaj opisuje proces montażu krok po kroku. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie złożyć ikea montaż mebli cennik, może być różny, w zależności od tego, jaki rodzaj mebli i ile trzeba zmontować. Minimum za montaż mebli ikea cena będzie wynosiła 150 zł. Montaż mebli możesz zamówić bezpośrednio w Ikea lub zlecić go fachowcom z firmy trzeciej. W tym drugim przypadku sprawdź, ile kosztuje montaż mebli ikea bezpośrednio z robotnikiem. I poproś o pomoc, zanim przystąpisz do montażu.

Instrukcje montażu mebli IKEA: czytanie i interpretacja diagramów

Uważne czytanie instrukcji jest kluczem do dalszego udanego montażu. Oprócz tekstu, instrukcje Ikea zawierają zazwyczaj wiele szczegółowych schematów, diagramów oraz listę skrótów i terminów, które warto dokładnie przeczytać.

Montaż mebli IKEA: korzystanie z narzędzi

Meble z ikea mogą być zarówno proste i podstawowe do zmontowania, jak i kłopotliwe i skomplikowane, np. kuchnia, czy szafy. W przypadku bardziej skomplikowanych opcji, może być potrzebne nie tylko dodatkowe narzędzia, które również trzeba wiedzieć, jak używać, ale także dodatkowa para rąk, a nawet kilku pomocników. Naszym zaleceniem jest, abyś nie zwlekając skorzystał z pomocy osób z najbliższego otoczenia, które posiadają niezbędne umiejętności posługiwania się narzędziami, lub profesjonalistów.

Porady na temat montażu mebli IKEA: jak uniknąć typowych błędów

Na osobną uwagę zasługuje kilka typowych błędów w montażu, na które warto zwrócić uwagę. Oprócz dokładnego przeczytania instrukcji, uporządkowania części i przygotowania miejsca pracy, warto również zwrócić szczególną uwagę na wyrównanie podczas mocowania części. 

Niewspółosiowość elementów złącznych to pierwszy z najczęstszych błędów, który może wpłynąć na przyszłą funkcjonalność mebla. Drugim często popełnianym błędem jest nieprawidłowe dokręcanie śrub. Tego błędu można uniknąć po prostu przestrzegając zalecanego przez producenta momentu obrotowego lub dokręcając zgodnie z instrukcją.

Aby uniknąć wszelkich błędów, należy skorzystać z pomocy profesjonalisty. Cennik montażu mebli ikea można wyjaśnić bezpośrednio w sklepie lub z fachowcem.


Końcowe kroki montażu mebli IKEA

Po zakończeniu procesu montażu należy sprawdzić efekty pracy najpierw wizualnie, a następnie upewnić się, że mebel jest stabilny, części są pewnie zamocowane, a śruby solidnie dokręcone. Warto też pamiętać, że po montażu mogą pozostać części zamienne i elementy, które są warte przechowania.

Dokończenie montażu mebli IKEA: jak zamontować drzwi, półki i szuflady

Zazwyczaj końcowym akordem składania dużych mebli jest montaż drzwi, półek i szuflad. I o ile półki są stosunkowo proste, to proces montowania szuflad i drzwi może na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowany. Jednak przy odpowiednim podejściu, błyskawicznie poradzisz sobie z tym zadaniem.

Należy zacząć od zamocowania zawiasów do drzwi, które trzeba ustawić tak, aby pokrywały się z wywierconymi wcześniej otworami w meblu. Po zamocowaniu zawiasów do mebla należy wyregulować drzwi za pomocą śrub. Montaż szuflad rozpoczyna się od przymocowania boków do ścianki przedniej i tylnej, a następnie zamontowania cokołu. Szuflady są następnie wkładane w przygotowane wcześniej rowki.

Czyszczenie i pielęgnacja mebli IKEA po montażu

Należy pamiętać, że właściwa pielęgnacja pozwala zachować wygląd mebli i zagwarantuje ich wieloletnią funkcjonalność. Wszystko o tym, jak dbać o meble, można znaleźć w instrukcji dołączonej przez producenta.

Montaż mebli IKEA: jak przechowywać zapasowe części i instrukcje montażu

Jak wspomniano powyżej, po montażu możesz mieć jeszcze części zamienne, a także instrukcje, które zalecamy zachować. I choć wszystkie instrukcje Ikea są dostępne na stronie producenta i zgubienie instrukcji nie będzie katastrofą, to jednak części zapasowe nadal należy przechowywać w wyznaczonym miejscu do późniejszego wykorzystania w razie nagłego wypadku lub drobnych napraw.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy