Dom

Drewniane meble do gabinetu – jak funkcjonalnie urządzić gabinet

Materiał Partnera
Dodano: 25.10.2022
68442_zdjecie_glowne-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Drewniane meble do gabinetu to propozycja dla przedstawicieli wolnych zawodów, którzy chcą podkreślić swój prestiż i pozycję. Urządzenie domowego gabinetu w spójnym, harmonijnym stylu może przysporzyć problemów, gdy chcemy dopasować meble kilku dostawców. Znacznie prościej jest sięgnąć po zestawy mebli pochodzących z jednej serii. Od czego zacząć urządzanie? Na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy drewniane meble gabinetowe? Zbieramy najważniejsze wskazówki.

Drewniane meble do gabinetu – jak zacząć urządzanie gabinetu?

Drewniane meble gabinetowe mają swoją genezę w epoce przemysłowej, a nawet nieco wcześniej. Zamożni kupcy i przemysłowcy potrzebowali bardziej wyszukanych mebli do swoich biur, gdyż chcieli wywrzeć odpowiednie wrażenie na swoich klientach. Meble w ich biurach nie służyły zatem tylko do przechowywania dokumentów, ale miały za zadanie zaimponować odwiedzającym. Od tamtego czasu minęło kilkaset lat, ale idea wyposażania gabinetów w wytworne meble się nie zmieniła.
 
Kiedyś bogato zdobione meble z egzotycznego drewna wiele mówiły o zamożności właściciela fabryki lub handlowca. Dzisiaj ekskluzywne meble gabinetowe podkreślają styl i wywierają korzystne wrażenie dla osobach odwiedzających gabinety. Drewniane meble do gabinetu, to wyposażenie, które powinien posiadać w swoim biurze każdy prezes, dyrektor, adwokat, radca prawny, notariusz, architekt, księgowy, czy lekarz specjalista.
 
Gdy już zdecydujemy się na drewniane meble do gabinetu – jak zacząć urządzanie? To pytanie zadają sobie właściciele okazałych gabinetów, które czekają na odpowiedni wystrój. Oczywiście, istnieje tutaj duża dowolność, ponieważ poważny gabinet może być właściwie w każdym stylu. O ile w przypadku mebli domowych można łączyć różne style, o tyle gabinet jest pomieszczeniem o bardziej konserwatywnym charakterze. Naturalnie, możemy się zdecydować na jeden styl, np. styl klasyczny, styl angielski, styl retro lub styl nowoczesny – minimalistyczny, ważne jednak, aby zachować konsekwencję.
 
Dlaczego w aranżacji gabinetów dominują klasyczne style? Ponieważ są ponadczasowe i uniwersalne. Ten uniwersalny design pasuje do różnych wnętrz, niezależnie, czy gabinet urządzamy w nowoczesnym budynku mieszkalnym, czy w przedwojennej wysokiej kamienicy. Niezastąpione są tutaj drewniane meble gabinetowe, które są dostępne w wielu stylach, kolorach i wariantach wykończenia. Naturalne drewno dodaje gabinetowi elegancji i prestiżu, nie tracąc waloru funkcjonalnego.
 

Drewniane meble gabinetowe – zestawy mebli

 
 
Drewniane meble gabinetowe są dostępne w stylistycznie jednolitych zestawach. Pozwalają one na kompleksowe umeblowanie gabinetu, bez konieczności szukania na rynku pasujących do siebie mebli różnych producentów. Zestawy są tak pomyślane i zaprojektowane, aby mogły spełniać takie funkcje jak: przechowywanie dokumentów, przechowywanie segregatorów, eksponowanie literatury fachowej, czy wreszcie ergonomiczne miejsce do pracy – biurko i fotel.
 
Drewniane meble do gabinetu w zestawach tworzą wspaniałe konfiguracje. Jakie meble wchodzą w skład zestawów? W ofercie uznanych dostawców znajdziemy – praktyczne komody, stabilne regały, wygodne krzesła i fotele. Centralnymi meblami w każdym gabinecie są jednak biurka i biblioteki lub witryny. Wybierzmy je starannie, bo doświadczenie pokazuje, że są to najczęściej używane meble.
 
Drewniane meble gabinetowe w zestawach są spójne wzorniczo i stanowią doskonałą bazę do umeblowania gabinetu, a nawet pozostałych pomieszczeń. Praca w takich warunkach jest komfortowa, gwarantuje wygodę klientom, pacjentom, partnerom biznesowym i oczywiście – gospodarzowi. Lite drewno wykorzystywane do produkcji dodaje wnętrzu prestiżu. Meble są solidne i trwałe, co sprawia, że są doskonałą inwestycją na lata i w przypadku zmiany wystroju, szybko znajdą kolejnego właściciela.

Drewniane meble do gabinetu – co wpływa na trwałość?

Drewniane meble do gabinetu są naprawdę długowieczne. Gdyby wskazać dwa czynniki, które o tym decydują, należałoby wymienić – materiały i technologię produkcji. Przyjrzyjmy się najpierw temu pierwszemu – naturalnemu drewnu. Do produkcji ekskluzywnych mebli gabinetowych, takich jak biblioteki z przeszklonymi frontami i biurka używa się najczęściej litego drewna dębowego. Drewno, dodatkowo wzmocnione płytami okleinowanymi fornirem, zapewnia odpowiednią twardość i trwałość. Konstrukcja skrzyniowych mebli gabinetowych staje się dzięki drewnu stabilna i masywna.
 
Drewniane meble gabinetowe mogą być oferowane również w innych gatunkach drewna, jednak dąb jest ponadczasowy i z czasem tylko zyskuje dodatkowy urok. Do olśniewającego wrażenia przyczynia się także precyzyjna i wymagająca technika intarsji, polegająca na nakładaniu ozdobnych cienkich warstw drewna. Specjalizująca się w tej technice firma Lissy proponuje np. niepowtarzalne biurka gabinetowe z intarsją na blacie. Taka przestrzeń do pracy jest nie tylko praktyczna, ale również posiada wyjątkowe wzornictwo.
 
Doświadczeni producenci mebli oferują meble gabinetowe ze starannie wyselekcjonowanego drewna, które posiada najlepsze właściwości i odpowiednią gęstość. Aby uzyskać piękny efekt jak najdłużej, meble z litego drewna należy pielęgnować zalecanymi preparatami do zabezpieczania drewna. Nie mniej ważny jest także precyzyjny montaż na etapie produkcji, który gwarantuje dokładne połączenie elementów.
 

Drewniane meble do gabinetu – funkcjonalność i wygoda

 
 
Drewniane meble gabinetowe cechują się również ciekawymi rozwiązaniami praktycznymi, które przydają się w codziennej eksploatacji. Warto w tym miejscu wymienić choćby wysokiej jakości okucia i mechanizmy, które nie tylko pracują bezszelestnie, ale pozwalają na dotykowe otwieranie w systemie push-to-open (to rozwiązanie częściej stosuje się w meblach w stylu nowoczesnym).
 
Warto dodać, że drewniane meble gabinetowe mogą być jeszcze bardziej funkcjonalne, jeśli w zestawie wykorzystamy meble uzupełniające. I tak np. kontenery są dodatkowym elementem biurek. Pozwalają przechowywać najważniejsze dokumenty i akcesoria biurowe. Kolejnym interesującym rozwiązaniem są specjalne obrotowe barki, będące dodatkowymi elementami bibliotek. Można w nich przechowywać szkło i alhokole.
 
Innym oryginalnym pomysłem jest gabinetowy stół bilardowy z funkcją stołu konferencyjnego. To miejsce, przy którym można rozegrać partię bilarda z gościem, a dzięki nakładanemu blatowi, stół w kilka chwil zamieni się w mebel do przeprowadzenia konferencji.
 
Drewniane meble do gabinetu powinny służyć właścicielowi, a jednocześnie wywierać pozytywne wrażenie na klientach, pacjentach i partnerach biznesowych. Meble gabinetowe są ważnym elementem tworzenia relacji międzyludzkich. Ich zadaniem jest tworzenie atmosfery solidności i rzetelności bez utraty funkcjonalności, tak potrzebnej w pracy.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy