Reklama

Dom

Lampy dekoracyjne – jak je wybrać?

Materiał Partnera
Dodano: 28.03.2022
61671_zdj-resizer-750
Share
Udostępnij
Lampy we wnętrzach to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia. Oprócz tego, że zapewniają bezpieczeństwo i komfort podczas korzystania z przestrzeni, to także w wielu przypadkach stanowią kluczowy element aranżacji oraz efektowną ozdobę.

Lampy dekoracyjne potrafią przyjmować zróżnicowane formy i warto je wprowadzać w zasadzie do wszystkich typów przestrzeni, urządzonych w wielu modnych stylach. Jakie rozwiązania wybrać i czym się kierować? O tym napiszemy poniżej.

Lampy dekoracyjne – różne oblicza ozdobnego oświetlenia

Mianem oświetlenia dekoracyjnego tak naprawdę określa się bardzo szeroką grupę produktów oświetleniowych, spełniających różne zadania w domowych wnętrzach.

Do tej kategorii zaliczają się choćby efektowne lampy stojące, wiszące i ścienne, które oferuje na przykład sklep z oświetleniem Lampy.it. Używa się ich jako oświetlenia głównego, zadaniowego lub strefowego. Ich okazała forma, zastosowanie wysokiej jakości materiałów oraz intrygujący design, wpisujący się w bieżące trendy, stanowią dodatkową wartość estetyczną produktu. Takie lampy należą do szczególnie istotnych elementów wyposażenia, wpływających na klimat wnętrza i jego charakter.

Innym typem oświetlenia dekoracyjnego są rozwiązania, które same w sobie nie wyróżniają się bardzo rozbudowaną formą. Ich zadaniem jest jednak podświetlenie ciekawych elementów architektonicznych lub cennych przedmiotów, znajdujących się we wnętrzu. W tej roli chętnie używa się subtelnych oczek wpustowych, reflektorków, również tych na szynoprzewodach, a także taśm LED.

Modne lampy dekoracyjne do małych i dużych wnętrz

Lampy dekoracyjne pojawiają się w różnych typach przestrzeni. Chętnie wprowadza się je do większości domowych pomieszczeń, choć ze względu na swoją specyfikę, najczęściej trafiają do wnętrz o charakterze reprezentacyjno-rekreacyjnym (salony lub jadalnie), w których liczy się styl i nastrojowość przestrzeni.
 
Produkty ozdobne można bez przeszkód stosować zarówno w dużych pokojach, jak i w mniejszych miejscach. Należy jednak pamiętać o doborze odpowiednich opraw do danej przestrzeni.
 
W małych wnętrzach warto zdecydować się na subtelniejsze rozwiązania. Świetnie sprawdzają się lampy sufitowe oraz praktyczne produkty ścienne (kinkiety lub plafony). Najlepiej wybrać oprawy utrzymane w jasnych kolorach, co optycznie powiększa przestrzeń. Ciekawą opcją są także niewielkie oczka wpustowe, montowane na sufitach lub przy podłodze. Innym pomysłem na oświetlenie dekoracyjne są taśmy LED, służące do podświetlenia sufitu podwieszanego. Można też użyć ich do efektownego oświetlenia ścian lub nawet podłogi.
 
Jeśli tworzy się system oświetleniowy do większego pomieszczenia, można postawić na okazałe żyrandole lub kilka lamp wiszących, które cieszą się obecnie olbrzymią popularnością w większości modnych aranżacji. Uzupełnia się je innymi produktami o zbliżonej stylistyce i kolorach.

Stylowe oświetlenie ozdobne – co wybrać do różnych aranżacji?

Lampy dekoracyjne nie przynależą wyłącznie do jednego stylu wnętrzarskiego. Tak naprawdę da się je włączyć do każdej aranżacji. Może się to jednak łączyć z zastosowaniem nieco innych produktów.
 
W pomieszczeniach skandynawskich stosuje się lampy z elementami z drewna lub szkła oraz tekstylnymi abażurami. Produkty art déco wyróżniają się geometryczną formą i zastosowaniem wysokiej jakości materiałów, zestawionych tak, by uzyskać oryginalne efekty ozdobne, bazujące na kontrastach. Najbardziej dekoracyjne są oprawy retro i glamour, w których bardzo chętnie wykorzystuje się ornamenty z dawnych epok.
 
Dzięki tak dużemu urozmaiceniu rozwiązań, bez większego trudu da się zbudować stylowe oświetlenie o dużych walorach ozdobnych, dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Lampy ozdobne – sposób na piękną aranżację

Lampy dekoracyjne, choć nie stanowią kluczowego elementu systemu oświetleniowego pod względem funkcjonalnym, to jednak są ważną częścią wyposażenia, wpływającą na estetykę przestrzeni. Bez nich nie da się zbudować przytulnego i nastrojowego wnętrza. Warto zatem zastanowić się, jakie rozwiązanie wybrać do swojego domu lub mieszkania – opcji jest naprawdę dużo.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy