Reklama

Dom

Jak wybrać dobrą kabinę prysznicową?

Materiał Partnera
Dodano: 22.11.2021
57911_zdj-resizer-300q75
Share
Udostępnij
Kabina prysznicowa jest jednym z elementów łazienki, który jest montowany na wiele lat i rzadko jest wymieniany, dlatego należy dobrze zastanowić się nad jej wyborem. Powinna się charakteryzować nie tylko dobrą jakością i niezawodnością, ale także idealnie wpasowywać w aranżację wnętrza łazienki. Biorąc prysznic, zużywamy nawet dwu lub trzykrotnie wody mniej niż kąpiąc się w wannie, jest to więc rozwiązanie ekologiczne i jednocześnie umożliwiające zmniejszenie rachunków za wodę.

Czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę przed wyborem kabiny prysznicowej

Czynnikiem, który w dużym stopniu determinuje wybór kabiny prysznicowej, są wymiary łazienki. Występują one w różnych formatach i w różnym kształcie, do najpopularniejszych firm należą kabiny półokrągłe albo kwadratowe przyścienne. Istotnym elementem są drzwi kabiny, które są często używane i dlatego narażone są na awarie. Najlepiej, jeśli otwierają się na zewnątrz, ponieważ nie wymagają wówczas zastosowania systemów jezdnych. Ze względu na brak przestrzeni, nie w każdej łazience można zastosować to rozwiązanie, ponieważ przed wejściem kabina prysznicowa w tym wypadku musi mieć sporo miejsca. Sklep z zestawami łazienkowymi ma często w ofercie także kabiny prysznicowe typu Walk In, składa się ona zazwyczaj z dwóch lub trzech ścian, a wejście do niej jest zawsze otwarte, wyposażone są one z reguły w odpływ punktowy lub liniowy zamiast brodzika. Tego typu kabiny są komfortowe i bezpieczne dla osób starszych. W przypadku małych dzieci dobrym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa z wysokim brodzikiem, do której można napuścić wody jak do wanny.
 
Najpopularniejszym rodzajem kabiny jest konstrukcja ramowa, półramowa jest trochę lżejsza, bo nie ma wewnętrznych profili pionowych. Spośród różnych typów kabin prysznicowych, konstrukcje ramowe oferowane przez sklep z zestawami łazienkowymi są najbardziej szczelne, ponieważ zapobiegają kapaniu wody przy otwieraniu i zamykaniu. W takim wypadku profile i prowadnice powinny być wykonane ze specjalnie anodowanego aluminium.

Kabiny prysznicowe – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli już dokonaliśmy wyboru konkretnego wyboru modelu i formy kabiny prysznicowej, trzeba wziąć pod uwagę parametry techniczne. Sklep z zestawami łazienkowymi ma zazwyczaj w ofercie kabiny prysznicowe gorszej i lepszej jakości. Kabiny wykonane ze szkła hartowanego powinny mieć grubość przynajmniej 5 mm. Szkło hartowane jest bezpieczne w użytkowaniu, nie rysuje się, jest trwałe, jeśli dojdzie do uszkodzenia, rozsypuje się na tysiąc małych zaokrąglonych kawałków, dlatego nie ma niebezpieczeństwa skaleczenia się takimi elementami. Stosowane może być szkło gładkie, gięte, barwione w masie, przyciemniane, piaskowane albo z wzorami. Kabina prysznicowa wykonane z polistyrenu może być zachowana przez dłuższy czas w idealnym stanie, ale po kąpieli trzeba wycierać ścianki do sucha i używać specjalnie dedykowanych impregnatów do tych tworzyw.

Powłoki ochronne w nowoczesnych kabinach prysznicowych

Zastosowanie powłok ochronnych ułatwia czyszczenie kabiny prysznicowej. Stosowanie środków chemicznych oraz ciągłe oddziaływanie wody na powierzchnie szklane sprawia, że szkło także może ulegać korozji. Powłoka sprawia, że boki kabiny są idealnie gładkie i odporne na działanie niekorzystnych czynników. Właściwości hydrofobowe po zastosowaniu takich warstw sprawiają, że krople wody łączą się ze sobą, usuwając przy okazji różne zanieczyszczenia. Konserwacja i czyszczenie kabiny prysznicowej powinny się odbywać według zaleceń producenta, ponieważ daje to gwarancję utrzymania przez długi czas estetycznego wyglądu oraz łatwego utrzymania w czystości.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy