Reklama

Dom

Krzesło do biurka czy fotel biurowy – co wybrać?

Materiał Partnera
Dodano: 27.09.2021
56614_zdj_glowne-resizer-750
Share
Udostępnij
Zastanawiasz się, jak urządzić domowe biuro? Dobre krzesło do biurka to podstawa! A może jednak lepszy będzie fotel biurowy? Oto kilka podpowiedzi i wskazówek, dzięki którym ten wybór stanie się nieco łatwiejszy – sprawdź, na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Fotel czy krzesło do biurka? Czas pracy ma znaczenie!

Jednym z najczęstszych dylematów, z jakimi spotykamy się w trakcie urządzania domowej przestrzeni do pracy, jest to, czy wybrać krzesło do biurka, czy pełnoprawny fotel biurowy. Sporo będzie w tej kwestii zależeć od wielkości przestrzeni, którą mamy do dyspozycji – krzesło do biurka najczęściej jest rozwiązaniem mniej wymagającym w tym temacie, zajmując nieco mniej miejsca niż z natury bardziej rozłożysty fotel biurowy. Największe znaczenie będzie tutaj jednak mieć to, jak często, a przede wszystkim jak długo będziesz pracować. Jeśli za biurkiem będziesz codziennie spędzać przynajmniej 6-8 godzin i zależy ci na możliwie najbardziej komfortowym siedzisku, fotel biurowy może okazać się lepszym wyborem. Jeśli jednak planujesz pracę z mniejszą częstotliwością lub w mniejszym wymiarze godzinowym, odpowiednio dobrane krzesło do biurka również może okazać się wystarczające.
 

Czym kierować się przy wyborze krzesła do biurka?

Niezależnie od tego, czy będzie to fotel biurowy, czy krzesło do biurka, przy wyborze powinieneś zwrócić uwagę, czy wybrany przez ciebie model jest ergonomiczny. Co to tak właściwie oznacza? Przede wszystkim to, że wybrane krzesło powinno być odpowiednio dopasowane zarówno do naturalnych kształtów, jak i ruchów ciała użytkownika. Zwróć uwagę na oparcie – powinno być wyprofilowane w taki sposób, aby możliwie najlepiej odpowiadać naturalnemu kształtowi kręgosłupa, który jest zbliżony do litery S. Warto wybierać modele z klinem lędźwiowym – charakterystyczną wypukłością na wysokości lędźwi, znajdującą się po wewnętrznej stronie oparcia. Zwróć również uwagę na wysokość oparcia. Fotele biurowe najczęściej mają dość wysokie oparcia, jeśli jednak zdecydujesz się na nieco mniejsze krzesło do biurka, wybierz takie, którego oparcie będzie sięgać przynajmniej do wysokości łopatek. 
 
 

Jak dobrać odpowiednią głębokość siedziska?

Kolejnym istotnym kryterium, które warto uwzględnić przy zakupie fotela lub krzesła do biurka, jest głębokość siedziska. Najlepiej w codziennym użytkowaniu wypadają siedziska dające wsparcie dla przynajmniej ½, a najlepiej aż 2/3 długości ud. To jednak nie wszystko – dobrze byłoby, aby siedzisko delikatnie opadało do dołu. Dlaczego jest to istotne? Jeśli całe siedzisko będzie znajdować się w jednej linii, krawędź będzie nadmiernie uciskać na uda, co może powodować problemy krążeniem, objawiające się np. nieprzyjemnym drętwieniem stóp – w trakcie kilkugodzinnej pracy przy biurku może to być mocno uciążliwe.
 

Zwróć uwagę na wysokość

Odpowiednio dobrane krzesło do biurka to również takie, które umożliwia zachowanie prawidłowej postawy w trakcie siedzenia. Nie będzie to możliwe, jeśli siedzisko nie będzie znajdować się na właściwej wysokości. Dlatego przed zakupem warto upewnić się, czy w trakcie siedzenia kąt tworzący się pomiędzy podudziem a łydką jest kątem prostym, a stopy możesz w całości postawić na podłodze. Jeśli wybrany przez ciebie model pozwala ci na siedzenie w takiej właśnie pozycji, oznacza to, że wysokość jego siedziska jest dla ciebie odpowiednia. Pamiętaj również o właściwej wysokości biurka – odległość pomiędzy siedziskiem a blatem powinna być nie mniejsza niż 20-30 cm. W przeciwnym wypadku nie tylko trudno będzie wsunąć się z krzesłem pod blat, ale i swobodnie trzymać pod nim nogi w trakcie pracy. 

Fotele biurowe z regulowaną wysokością siedziska – co warto wiedzieć przed zakupem?

Jeżeli z domowego biura w zamierzeniu korzystać ma więcej niż jedna osoba, może się okazać, że konieczny będzie zakup krzesła lub fotela z możliwością regulacji siedziska. To istotne szczególnie wtedy, jeśli użytkownicy znacznie różnią się pomiędzy sobą wzrostem. Jeśli decydujesz się na krzesło biurowe od sfmeble.pl z regulowaną wysokością siedziska, przede wszystkim zwróć uwagę na to, gdzie znajduje się mechanizm służący do regulacji. Najwygodniejszy w codziennym użytkowaniu jest wariant, w którym dźwignia znajduje się bezpośrednio pod siedziskiem, na wyciągnięcie ręki – dzięki temu nie musisz podnosić się z siedziska w celu zmiany jego wysokości, możesz to szybko i łatwo zrobić z pozycji siedzącej.
 

Tapicerowane krzesło do biurka czy niekoniecznie?

Choć na rynku da się znaleźć całkiem sporo krzeseł biurowych wykonanych z drewna lub tworzyw sztucznych, warto zastanowić się, czy to dobry wybór w naszym konkretnym wypadku. Jeśli krzesło do biurka kupujesz z myślą o częstej, w dodatku każdorazowo przynajmniej kilkugodzinnej pracy, lepszym rozwiązaniem na pewno okaże się tapicerowane krzesło do biurka. I tutaj dobra rada: zwróć uwagę nie tylko na to, czy tapicerka wykonana jest z wytrzymałego, odpornego na ścierania materiału, ale i na rodzaj znajdującego bezpośrednio pod nim wypełnienia. Najtańsze modele najczęściej posiadają wypełnienie ze zwykłej gąbki. Nie jest to rozwiązanie najwygodniejsze, a już na pewno nie jest odporne na odkształcenia. Jeśli zależy ci na tym, aby wybrane przez ciebie krzesło lub fotel biurowy pozostało z tobą jak najdłużej, równocześnie niezmiennie ciesząc komfortem, wybierz raczej model z wypełnieniem w postaci pianki o wysokiej sprężystości (najlepiej piankę o gęstości 50-60 kg/m3). Oczywiście, będzie się to wiązać z nieco wyższą ceną, możesz jednak mieć pewność, że to inwestycja długoterminowa, która z nawiązką zwróci się w przyszłości.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy