Reklama

Dom

Wybieramy telewizor do nowego mieszkania. O czym warto pamiętać?

Materiał Partnera
Dodano: 24.04.2021
53394_foto-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Zamierzasz kupić telewizor do nowego mieszkania? Nie możesz zdecydować się na konkretny model? Każdy z nich wydaje Ci się niemal taki sam jak poprzedni? Zanim dokonasz wyboru, dowiedz się więcej na temat parametrów i różnic pomiędzy poszczególnymi telewizorami dostępnymi na rynku. Wtedy łatwiej i bardziej świadomie będziesz mógł podjąć odpowiednią decyzję. Poniższy poradnik ma przybliżyć Ci najważniejsze aspekty związane z nabyciem odbiornika. Miłej lektury!
 

Co musi posiadać dobry telewizor w 2021?

Na co zwrócić uwagę kupując nowy telewizor w 2021? Dobry telewizor powinien mieć przekątną, parametry, funkcje dodatkowe oraz matrycę dostosowaną do tego, co oglądasz najczęściej. Wśród ważnych elementów, które warto rozważyć, zanim podejmiesz decyzję znajdują się: wielkość przekątnej, rozdzielczość, rodzaj matrycy, grubość sprzętu, liczba złącz i budżet. Im cieńszy telewizor, tym lepiej prezentuje się on, gdy jest zawieszony na ścianie. W standardzie jest dziś opcja SMART TV, która daje dostęp do szerokiego rodzaju multimedialnej rozrywki, w tym platform vod, takich jak Netflix, HBO GO czy CDA Premium.

 

Rozdzielczość 4K czy 8K? Którą wybrać w 2021?

Rozdzielczość telewizora to, innymi słowy, liczba pikseli, czyli najmniejszych punktów, jakie telewizor jest w stanie wyświetlić na powierzchni ekranu. Generalnie im wyższa rozdzielczość, tym obraz lepszej jakości użytkownik jest w stanie uzyskać. Technologia idzie stale do przodu, zaś serwisy streamingowe obsługują coraz większe rozdzielczości przesyłanych filmów, dlatego wybór telewizora o rozdzielczości 8K wydaje się rozsądny. W tyle nie pozostają też producenci konsol do gier. Dlatego też gracze są nastawieni na to, że coraz więcej gier będzie obsługiwało taką rozdzielczość obrazu.
 

Jaki rodzaj matrycy jest najlepszy?

Telewizory z matrycą IPS to najpopularniejszy typ rozwiązań aktualnie dostępnych na rynku. Będzie on idealny w przypadku osób, które uwielbiają wykorzystywać telewizor do grania, a także dla osób chętnie oglądających filmy i seriale czy aktualny program nadawany przez stację telewizyjną. Zdecydowanie na korzyść matrycy IPS przemawia szeroki kąt widzenia. Niezależnie od tego, pod jakim kątem ekran telewizyjny znajduje się względem osoby siedzącej czy ustawionej w salonie kanapy, obraz będzie doskonale się prezentował. Na uwagę zasługuje również doskonały zestaw kolorów, ceniony przede wszystkim przez graczy. Lepsze modele telewizorów wyposażone w matryce IPS zapewniają również błyskawiczny czas reakcji, co w przypadku graczy jest szczególnie istotnym parametrem. Wadą matryc IPS jest natomiast ograniczony kontrast. Należy więc korzystać z telewizora w zaciemnionym pomieszczeniu.

Jeżeli chodzi zaś o matrycę VA, cechuje ją doskonałe odwzorowanie czerni, jak również wysoki kontrast. Modele telewizorów wyposażonych w tę matrycę można ustawić nawet w bardzo jasnych pomieszczeniach. Obraz zachowuje idealną ostrość i wyraźność nawet w takich warunkach. Bez problemu da się na nich oglądać filmy i seriale nawet bez potrzeby zaciemniania pokoju i zasłaniania okna. Wadą matrycy VA jest natomiast gorszy czas reakcji, który będzie negatywnie rzutował na jakość rozrywki w przypadku gier. Szczegółowe informacje na temat rodzaju matrycy znajdziesz na stronie internetowej https://www.neonet.pl/rodzaj-matrycy/led.
 

Telewizory OLED

Telewizory OLED (Organic Light-Emiting Diode) to urządzenia wyposażone w diody produkujące światło. W takich odbiornikach każdy piksel stanowi zestaw diod. Z uwagi na wyższe koszty produkcji tego typu telewizory wciąż stanowią rozwiązania dość drogie.
 

Telewizory QLED

Telewizory QLED stanowi sprzęt oczko lepszy od technologii LCD LED. Do ich produkcji stosowane są kwantowe kropki (Quantum Dots), których zadaniem jest zapewnienie odbiorcom lepszej jakości kolorów i zdecydowanie szerszej palety barw. Istotnym czynnikiem przemawiającym za wyborem telewizora QLED jest także wysoka jakość ekranu.
 

Telewizory LED

Dużą zaletą telewizorów LED jest na pewno nieduże zużycie prądu. Na ich korzyść przemawia również doskonałej jakości obraz oraz korzystne ceny, wpływające na dostępność urządzenia dla przeciętnego kupującego. Duży wybór produktów w tej kategorii pozwala znaleźć model idealnie odpowiadający potrzebom użytkownika pod względem liczby posiadanych złącz, przekątnej obrazu czy funkcjami dodatkowymi.
 

Czy SMART TV w 2021 to obowiązek?

Jeżeli jesteś prawdziwym kino- czy serialomaniakiem, wybór odbiornika ze SMART TV będzie doskonałym wyborem. Dzięki tej funkcji bez konieczności wychodzenia z domu możesz cieszyć się ogromnym dostępem do fantastycznych produkcji, ekskluzywnych seriali i premier. Własny system operacyjny pozwala również przeglądać zasoby Internetu, słuchać muzyki lub też przesyłać pliki ze smartfona na ekran telewizora, by stworzyć na przykład pokaz zdjęć. Poszczególne modele telewizorów są wyposażone albo w system operacyjny Android, albo w WebOS. Marka Philips ma swój własny system, nazywany Philips Smart TV. Telewizory w obecnych czasach coraz częściej stanowią multimedialne centrum rozrywki aniżeli odbiornik z anteną telewizyjną do śledzenia na bieżąco tego, co oferują ramówki największych stacji.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy