Reklama

Dom

Owies, rzeżucha i inne rośliny w wielkanocnych stroikach

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 29.03.2021
52981_easte
Share
Udostępnij
Już dziś zadbaj o wielkanocny stroik, jeśli planujesz w nim tradycyjne zielone elementy – owies, rzeżuchę, gałązki forsycji i wiśni.
 
Przynajmniej na pięć dni przez Wielkanocą warto ściąć gałązki forsycji i wiśni. W domowych warunkach dosyć szybko pojawią się kwiaty. Przynajmniej na tydzień przed świętami należy wysiać owies do pojemników. Najszybciej urośnie w pojemniku z niewielką ilością ziemi. Nasion nie trzeba przykrywać ziemią, ale koniecznie należy solidnie podlać. Dodatkowo, na pojemnik zakładamy folię spożywczą na wierzch – nasionom zrobi się ciepło i będą szybko kiełkować. Pojemnik z owsem stawiamy na nasłonecznionym parapecie.
 
Do klasyki należy rzeżucha. Wysiewamy ją tydzień przed świętami. Nasiona można wysiać bezpośrednio na talerz, lub do połówek skorupek po jajkach, do pojemnika na żywność albo do ozdobnej doniczki, do której na dno można włożyć odrobinę ziemi lub papierowy ręcznik kuchenny. Doniczkę owijamy folią spożywczą i ustawiamy na nasłonecznionym parapecie. Świeże nasiona kiełkują już po 6 godzinach, a po 6 dniach powinna być bujna rzeżuchowa czupryna. 
 
Ogromną popularnością cieszą się kwiaty cięte. Do wazonów najczęściej kupujemy żonkile, kolorowe tulipany, goździki, róże. Warto dodać im trochę świątecznego nastroju i włożyć do wazonu pędy wierzbowe z baziami oraz coś zielonego np. asparagus. 
 
Ciekawym rozwiązaniem jest „połączenie świąt”. Purpurowe przylistki gwiazdy betlejemskiej (poinsecji) z żółcią forsycji ożywią nie jeden wielkanocny stół. A jeśli takie połącznie nie wystarczy, w kwiaciarni można kupić doniczkowe bratki, stokrotki, pierwiosnki lub wrzosiec krwisty. Z wybranych roślin stworzymy ciekawą kompozycję. Warto do nich dodać coś zielonego, np. bluszcz lub bukszpan, albo czekoladowe jajka wbite na wykałaczki.
 
Po świętach rośliny doniczkowe wysadzamy do ogrodu, na rabatę. Jeszcze przez pewien czas będą jej ozdobą. Stokrotki i bratki powinny rozsiać się same na rabacie. Bratki mogą wydać kwiaty jeszcze jesienią, a jeśli kolejna zima będzie lekka, to zakwitną na wiosnę.
 
Z życzeniami samych pogodnych i radosnych dni!
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy