Reklama

Dom

W dobrze izolowanym domu upał nie taki groźny

Redakcja
Dodano: 03.07.2020
51046_termometr
Share
Udostępnij
Według badań, przy odpowiednim ociepleniu ścian od zewnątrz, nawet przy upałach sięgających 36°C, w pomieszczeniach można utrzymać stabilną temperaturę 25°C, podczas gdy w domach bez termoizolacji notuje się wartości na poziomie 30°C. 
 
Klimat w naszym kraju z każdym rokiem ociepla się. Pogodowo Polska coraz częściej przypomina kraje śródziemnomorskie. Fale upałów występują u nas coraz częściej i trwają dłużej. W przypadku regularnie występujących temperatur przekraczających 30°C w naszych domach bywa naprawdę gorąco. By utrzymać przyjemny chłód w pomieszczeniach montuje się systemy klimatyzacji, ale te mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych i są energochłonne, co w konsekwencji oznacza kolejne obciążenie dla domowego budżetu, nie wspominając o aspektach środowiskowych. Rozwiązaniem może być ocieplenie wszystkich przegród konstrukcyjnych budynku. Odpowiednio dobrane pozwoli zachować stabilną temperaturę w budynku przez cały rok, zapewniając mieszkańcom komfort cieplny i generując oszczędności z tytułu chłodzenia pomieszczeń latem, a zimą ich ogrzewania.
 
W pogoni za… komfortem cieplnym

O tym, że termoizolacja może skutecznie chronić wnętrza zarówno przed przegrzaniem latem, jak i przed ich wychłodzeniem zimą, dowodzą wyniki testów przeprowadzonych w parku badawczym Baumit VIVA, gdzie poddaje się ocenie wpływ materiałów budowlanych na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Według badań, przy odpowiednim ociepleniu ścian od zewnątrz, nawet przy upałach sięgających 36°C, w pomieszczeniach można utrzymać stabilną temperaturę 25°C, podczas gdy w domach bez termoizolacji notuje się wartości na poziomie 30°C. Z kolei w zimowych realiach, przy -12°C na zewnątrz i wyłączonym ogrzewaniu, w nieocieplonym budynku słupek rtęci spada z 21°C do 4°C, a w zaizolowanym wartość temperatury – zarówno pokojowej, jak i ścian wewnętrznych, utrzymuje się na poziomie 15-17°C. Co więcej, aby utrzymać przyjemną temperaturę 21°C, w domach z izolacją (o współczynniku przenikania ciepła U = 0,15 W/m²K) trzeba zużyć tylko 40% energii, której potrzebuje budynek nieizolowany.
 
Zadbaj o masę!
 
Jednak nie tylko termoizolacja wpływa znacząco na temperaturę wewnątrz budynku. Decyduje o tym również masa akumulacyjna ścian zewnętrznych. Analizy wykazują, że ciężkie, murowane przegrody magazynują ciepło słoneczne i wypromieniowują je dopiero podczas chłodniejszych wieczorów i nocy. Im grubsze przegrody, tym efektywniej chronią one przed ucieczką ciepła w sezonie zimowym, a w miesiącach letnich przed działaniem promieni słonecznych. Szczególnie dobrze daje się to zaobserwować w starych kamienicach, gdzie solidne, grube mury tworzą skuteczną warstwę izolacyjną. Stąd w takich budynkach jest zazwyczaj chłodniej niż w tych tradycyjnych bez ocieplenia. W nowoczesnych nieruchomościach, w których ściany konstrukcyjne są zazwyczaj znacznie lżejszej i cieńszej konstrukcji, również można osiągnąć podobny komfort cieplny. Wystarczy zastosować odpowiedniej grubości ocieplenie.
 
By jednak nie zafundować sobie przy tym efektu okien strzelniczych i ograniczyć straty powierzchni użytkowej do minimum, warto wybierać rozwiązania systemowe bazujące na płytach termoizolacyjnych o niskim współczynniku przenikania ciepła λ – im niższy, tym materiał cieplejszy i można zastosować jego cieńszą warstwę. Przykładowo, stosując szary styropian Baumit StarTherm o grubości 12 cm w klasie λ=0,031 W/mK możemy uzyskać ten sam efekt izolacyjny, co przy użyciu białego styropianu o grubości 15 cm i współczynniku λ=0,040 W/mK. Jeszcze więcej możemy zyskać, jeśli zdecydujemy się na system ocieplenia bazujący na płycie fenolowej Baumit StarTherm Resolution. Dzięki współczynnikowi λ=0,022 W/mK zapewnia tyle samo ciepła już przy grubości 8 cm.
 
Izolacja termiczna odgrywa główną rolę w utrzymaniu optymalnej temperatury wnętrz przez cały rok. Ponadto ciepłe ściany w połączeniu ze sprawną wentylacją zmniejszają poziom wilgoci, a tym samym także ryzyko pojawienia się grzybów, w tym pleśni. 
 
O kwestiach związanych z temperaturą wnętrz mieszkalnych warto pomyśleć już na etapie budowy domu, choć także remont może być ku temu dobrą okazją. Wybierając odpowiednie materiały budowlane jesteśmy w stanie zapewnić sobie komfortowe warunki mieszkaniowe. Eksperci zgodnie podkreślają – odpowiednie ocieplenie budynku, masywna konstrukcja ścian, zapewniająca stabilizację temperatury wewnętrznej oraz kształtujące przyjazny mikrolimat wykończenie wnętrz to najważniejsze kroki do postawienia na drodze do urzeczywistnienia wizji zdrowego mieszkania.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy