Reklama

Dom

Ściana gipsowo-kartonowa bez pęknięć

Redakcja
Dodano: 12.06.2020
50929_sciana
Share
Udostępnij
Ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych łatwo wykonać. Wiele osób decyduje się zatem na samodzielny montaż. Jak postawić taką ścianę, by uniknąć rys i pęknięć w miejscu łączenia płyt? Oto kilka podpowiedzi. 
 
Sucha zabudowa to niezwykle popularny sposób wykańczania wnętrz. Z płyt gipsowo-kartonowych można bowiem w szybki, czysty i estetyczny sposób wykonać bardzo wiele elementów konstrukcyjnych w domu lub mieszkaniu: od lekkich ścianek działowych, przez obudowy pionów instalacyjnych, aż po sufity podwieszane i zabudowę poddasza. Niestety podczas montażu suchej zabudowy zdarzają się błędy, które wpływają na trwałość i jakość całej konstrukcji. Jednym z nich jest niewłaściwe łączenie poszczególnych płyt, skutkujące pęknięciami i rysami.
 
Odpowiednie materiały minimalizują błędy wykonawcze

– Wykonanie zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych nie jest zadaniem nadzwyczaj trudnym ani wymagającym specjalnych umiejętności. Z tego też względu wiele osób wykonuje je samodzielnie, korzystając ze wskazówek znalezionych w poradnikach, filmikach instruktażowych czy na forach internetowych. W takich miejscach można trafić na porcję rzetelnej wiedzy, jednak należy pamiętać, że kluczem do sukcesu jest nie tylko znajomość teorii. Ważny jest również dobór odpowiednich produktów wykończeniowych i zwrócenie uwagi na kilka newralgicznych punktów, a do takich należą miejsca łączenia poszczególnych płyt – mówi Wiktor Loręcki, specjalista z firmy Bostik.
 
Najczęściej spotykanymi błędami podczas łączenia elementów suchej zabudowy są: niewłaściwe przygotowanie powierzchni, czy niewłaściwie dopasowana i niestarannie nałożona masa uszczelniająca. Warto zatem pamiętać, że przed przystąpieniem do spoinowania płyt należy ich krawędzie dokładnie odpylić i oczyścić, wyjaśnia ekspert firmy Bostik. Wybierając uszczelniacz do zamaskowania łączeń ważne jest, aby był on dobrze przyczepny do płyt gipsowo-kartonowych, tworzył trwałe i wysoce plastyczno-elastyczne wiązanie, a także był odporny na spękania, rysy skurczowe i uszkodzenia mechaniczne. Pozwoli to na wykonanie połączeń, które będą swobodnie pracować wraz z materiałem. – Taki produkt jak np. Perfect Seal Akryl Extra marki Bostik sprawdzi się więc przy wypełnianiu narożników, styku ścian i sufitu, a także szczelin wokół parapetów czy drzwi wewnątrz pomieszczeń – dodaje ekspert.
 
Prawidłowe łączenie płyt gipsowo-kartonowych

Spoinowanie płyt kartonowo-gipsowych i maskowanie wkrętów to jeden z ostatnich punktów na planie prac, związanych z wykonaniem suchej zabudowy. Nie znaczy to jednak, że można go pominąć. Tylko odpowiednie nałożenie masy szpachlowej lub akrylu sprawi, że powierzchnia uzyska równą strukturę, a na powłoce malarskiej nie pojawią się rysy, pęknięcia czy innego rodzaju ubytki. Stosowanie do spoinowania klasycznej masy szpachlowej wymaga bardzo dużo cierpliwości, dokładności i konieczności używania dodatkowych akcesoriów, dlatego też dobrze jest zostawić ją profesjonalistom. Początkujący łatwiej poradzą sobie natomiast z uszczelniaczem akrylowym, który świetnie nadaje się do uszczelniania zarówno prostych połączeń statycznych, jak i maskowania wkrętów czy ubytków. Co więcej, produkt ten nie tylko jest łatwiejszy w aplikacji niż zwykła gładź, ale również w niektórych aspektach technicznych ją przewyższa. Mowa tutaj m.in. o łatwości w profilowaniu, czy możliwości szybkiego pokrywania farbą – mówi specjalista z firmy Bostik.
 
Akryle są od razu gotowe do użycia ( np. Perfect Seal Akryl Szpachlowy Szybki marki Bostik). Nie trzeba zatem mieszać masy czy sprawdzać jej gęstości, ale tylko odpowiednio przyciąć końcówkę kartusza i aplikatora. Ostatni krok to usunięcie nadmiaru masy i wygładzenie łączenia szpachelką lub pacą. Trzeba to zrobić szybko, najlepiej w ciągu 5-7 minut od nałożenia akrylu, bo w tym czasie jest on najbardziej podatny na kształtowanie, wyjaśnia Wiktor Loręcki, ekspert firmy Bostik. Po aplikacji preparatu w miejscach łączenia i jego wygładzeniu można przystąpić do dalszego wykańczania suchej zabudowy, np. malowania. W przypadku uszczelniacza Perfect Seal Akryl Szpachlowy marki Bostik łączenia można malować już po 20 minutach od aplikacji akrylu.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy