Reklama

Dom

Czym powinna charakteryzować się niezawodna izolacja akustyczna wentylacji?

Materiał Partnera
Dodano: 08.07.2022
64967_caldo-izolacja-resizer-750q72
Share
Udostępnij
Izolacja wentylacji pozwala nie tylko na ograniczenie strat ciepła. Pełni również inne ważne funkcje. Zapewnia ochronę przed kondensacją oraz niepożądanymi dźwiękami. Co zrobić, aby uzyskać komfort akustyczny w starych budynkach? Jakie rozwiązania zastosować?
 
Zabezpieczenie wentylacji w budynkach wymagających modernizacji to złożone zagadnienie. W obiektach często spotyka się ciężkie, metalowe przewody. Materiały instalacyjne powinny być więc stosunkowo lekkie. Ponadto muszą charakteryzować się dobrymi parametrami. Do najczęściej używanych produktów izolacyjnych zaliczają się: płyta akustyczna, wełna akustyczna, pianka akustyczna.

Izolacja akustyczna- najważniejsze parametry

Izolacja akustyczna chroni przed odgłosami wydobywającymi się z instalacji. Hałas generują m.in. turbiny wentylatorów. Dyskomfort powoduje również przepływ powietrza wewnątrz przewodów wentylacyjnych. Jak zabezpieczyć się przed tymi zjawiskami? Konieczne jest użycie odpowiednich materiałów wygłuszających. Do istotnych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, należą:

Właściwości akustyczne

W celu określenia, w jakiś sposób materiał pochłania niepożądane dźwięki, stosuje się pogłosowy współczynnik pochłaniania dźwięku (αw). Jego wartość wynosi od 0 do 1, gdzie 1 oznacza całkowite pochłonięcie. Dodatkowo norma ISO 11654 wyróżnia klasy pochłaniania od A do E.

Wymiary i grubość izolacji

Parametry należy dopasować indywidualnie. Pod uwagę bierze się wytyczne zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa (Dz.U. 2017 poz. 2285).

Przewodność cieplna

Do istotnych czynników należy współczynnik przewodzenia ciepła  λ (lambda). Im mniejsza wartość, tym lepsza izolacja.

Reakcja na ogień

To ważny parametr zwłaszcza w miejscach narażonych na zaprószenie ognia. Materiały niepalne mieszczą się w klasach A1, A2-s1, d0; A2-s2, d0; A2-s3, d0.

Certyfikaty

Produkty wysokiej jakości posiadają certyfikaty. Do popularnych zaliczają się  BREEAM oraz LEED. Oznaczenia stanowią potwierdzenie, że wyrób jest przyjazny dla środowiska.

Jakie materiały wykorzystuje się do izolacji wentylacji?

Materiał dobiera się w zależności od rodzaju instalacji. Do produkcji izolacji najczęściej używa się wełny mineralnej. Surowiec zapewnia wysoką ochronę akustyczną. Charakteryzuje się też elastycznością i stosunkowo niską wagą. Można zdecydować się też na artykuły z syntetycznego kauczuku. Rozwiązanie zapewnia dobre tłumienie dźwięków. Cechuje się też wysokim oporem dyfuzyjnym. Często stosuje się ponadto polietylen.
Do izolacji kanałów wentylacyjnych wykorzystuje się m.in.:

Maty lamelowe, kauczukowe, polietylenowe

Służą głównie do izolacji okrągłych i prostokątnych kanałów wentylacyjnych. Za ich pomocą osłania się też niektóre urządzenia. Część modeli posiada dodatkowo powłokę z folii aluminiowej. Produkty cechują się elastycznością. Są łatwe w montażu.

Płyty wentylacyjne z wełny mineralnej

Stosuje się je m.in. do izolacji termicznej i akustycznej przewodów wentylacyjnych, tłumików szczelinowych i komorowych oraz skrzynek rozprężnych. Są dostępne w różnych wymiarach. Niektóre posiadają powłokę z włókna szklanego.

Samonośne panele do budowy kanałów wentylacyjnych URSA AIR

To wygodne rozwiązanie. Panele montuje się bezpośrednio na budowie. Nie ma potrzeby uzależniania się od zewnętrznych podwykonawców. Rozwiązanie charakteryzuje się stosunkowo niską masą. Nie obciąża konstrukcji obiektów. Idealnie sprawdza się zatem do starych budynków. Cechuje się prostym montażem. Na krawędziach płyt umieszcza się wpust oraz aluminiową zakładkę.

Co bierze się pod uwagę przy wyborze izolacji?

Akustyka budynku zależy od wielu czynników. Do istotnych należą m.in. materiały budowlane, układ pomieszczeń. Pod uwagę bierze się też rozmieszczenie instalacji. W obiektach do modernizacji często nie ma zapewnionej należytej ochrony przed niepożądanymi dźwiękami. Wówczas warto sięgnąć po odpowiednie materiały do izolacji.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy