Reklama

Dom

Czym jest Xypex i jakie znajduje zastosowanie?

materiał partnera
Dodano: 05.11.2021
57477_xypex-produkty-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Xypex to technologia krystalizacji, dzięki której konstrukcje betonowe stają się nieprzepuszczalne zarówno dla wody jak i innych cieczy. Technologia ta jest oparta na kombinacji aktywnych i nietoksycznych chemikaliów, które wraz z produktami ubocznymi hydratacji  cementu w betonie tworzą unikalny rodzaj kryształów. Kryształy te są nierozpuszczalne i dzięki temu powodują trwałe uszczelnienie porów, kapilar i pęknięć w betonie co zabezpiecza przed działaniem wody i wielu roztworów chemicznych. Nawet wysokie ciśnienie hydrostatyczne nie wpływa na szczelność betonu z Xypex-em. Przy każdym kontakcie z wodą, Xypex uaktywnia się i odnawia procesy krystalizacji. Charakteryzuje go wysoka skuteczność i nietoksyczność (posiada atest PZH).
 
Gdzie jest stosowany Xypex?
 
Produkty i technologia Xypex znajdują zastosowanie zarówno w konstrukcjach nowych, jak i tych będących w użytku od dłuższego nawet czasu. 
Przy budowie nowych obiektów produkty Xypex stosowane są najczęściej jako hydroizolacja fundamentów budynku. Z powodzeniem znajdują również zastosowanie w oczyszczalniach ścieków i stacjach uzdatniania wody jako ochrona przed agresją chemiczną powierzchni zbiorników. Produkty Xypex pozwalają na skrócenie czasu trwania robót, uproszczenie projektu, a także obniżenie kosztów związanych z wykonaniem izolacji. 
 
W ofercie firmy KRYSTAL-BET znajdziemy szeroką gamę produktów, które służą do uszczelniania i ochrony nowych konstrukcji. Domieszka uszczelniająca Admix C-1000 może być stosowana we wszystkich nowych konstrukcjach betonowych. Możemy ją dodać zarówno do betonowozu na placu budowy zanim nastąpi wbudowanie masy betonowej jak i na betoniarni podczas przygotowywania mieszanki betonowej. Zastosowanie tej domieszki w sposób znaczący upraszcza proces budowy. Pozwala ona na znaczne skrócenie czasu niezbędnego do zapewnienia wysokiej jakości hydroizolacji. Xypex Concentrate oraz Xypex Modified są używane przede wszystkim jako hydroizolacja oraz zabezpieczenie przed agresją chemiczną różnego typu zbiorników w obiektach takich jak oczyszczalnie ścieków czy stacje uzdatniania wody. Sprawdzą się nie tylko w przypadku nowych zbiorników, ale również tych, które już są użytkowane. Produkty te mogą być również stosowane jako hydroizolacja fundamentów czy szachtów windowych.
 
Jak możemy wykorzystać Xypex w starszych konstrukcjach?
 
Właściwości jakie posiada Xypex sprawiają, że renowacja i remont konstrukcji betonowych jest znacznie łatwiejszy i mniej kosztowny. Ponieważ Xypex wnika w konstrukcję betonową, naprawa może być przeprowadzona od wewnątrz samej konstrukcji. Możliwa staje się naprawa spoin, pęknięć i innych ubytków betonu. Grubość betonu oraz wiek nie mają większego znaczenia. Głównym warunkiem, jaki musi być spełniony jest statyczna wytrzymałość konstrukcji. Produkty, które najczęściej wykorzystywane są przy różnego typu naprawach to Xypex Concentrate, Modified oraz Patch’n Plug. 
Oczyszczalnie ścieków i stacje uzdatniania wody, o których wspomnieliśmy wyżej, to tylko niektóre z obiektów, w których sprawdza się Xypex. Z powodzeniem może być on używany do uszczelniania betonu w przejściach podziemnych, zaporach wodnych, magazynach żywności czy zbiornikach p.poż. lub retencyjnych . 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy