Reklama

Dom

Profile PCW oraz inne tworzywa używane do produkcji profilów

Materiał Partnera
Dodano: 25.10.2021
57250_21-10-209-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Tworzywa sztuczne to surowce, które są dzisiaj szeroko stosowane w produkcji różnego rodzaju profilów. Materiały te odznaczają się bowiem niezwykle korzystnymi właściwościami, dzięki którym wykonane z nich profile otrzymują pożądane cechy. Aktualnie nie ma równie dobrej alternatywy i lepszego rozwiązania, które mogłoby być konkurencyjne dla profilów PWC, które często określane są jako profile PVC, czy pozostałych profilów wykonanych z innego rodzaju tworzyw sztucznych. 

Profile PCW a PVC i PCV

Zanim omówimy profile PCW oraz inne rodzaje tworzyw, z których są produkowane pozostałe profile, warto najpierw wyjaśnić nomenklaturę związaną z polichlorkiem winylu, bo tym właśnie jest zarówno PCW, jak i PVC. Są to po prostu dwie nazwy tego wyjątkowego materiału, zaliczanego do polimerów syntetycznych. Pierwsza, czyli PCW jest zaczerpnięta z języka polskiego, natomiast druga – PVC, z języka angielskiego (polyvinychloride). Bardzo często spotkać można również nazwę PCV, która nie jest co prawda poprawna, ale jest ogólnie przyjęta. Tym samym profile PCW są tym samym co profile PCV i PVC. Warto o tym pamiętać!

Profile PCW – właściwości i zastosowanie

Polichlorek winylu jest materiałem niezwykle prostym w obróbce, któremu można nadać wiele różnego rodzaju cech. Ogólnie odznacza się on elastycznością i łatwością kształtowania, ponadto jest wytrzymały na działanie czynników pogodowych i chemicznych oraz szczelny. Przy czym PCW jest materiałem lekkim i bardzo trwałym. Można go także barwić, a profile PWC można z powodzeniem pokrywać nadrukami.

Nie dziwi zatem, że polichlorek winylu znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, zwłaszcza jeżeli chodzi o produkcję różnego rodzaju profilów. Profile PCW są bowiem powszechnie używane w przemyśle budowlanym, energetycznym, elektrycznym, medycznym i wielu innych branżach. Warto nadmienić, że profile PCW są z reguły produkowane technologią ekstruzji, czyli inaczej wytłaczania, co pozwala osiągnąć najbardziej skomplikowane kształty.
 

Inne rodzaje tworzyw sztucznych

Nowoczesne profile z tworzyw sztucznych produkowane są nie tylko z polichlorku winylu. Istnieją bowiem również inne polimery syntetyczne stanowiące tworzywa termoplastyczne. Takie tworzywa określane są jako termoplasty i charakteryzują się doskonałymi możliwościami kształtowania pod wpływem wysokich temperatur i nacisku. Oprócz polichlorku winylu zaliczyć do nich można przede wszystkim polipropylen (PP), politereftalan etylenu (PET), polietylen (PE), polistyren (PS), akrylonitryn-butadien-styren (ABS) czy polimetakrylan metylu (PMMA).

Na polimerach syntetycznych jednak się nie kończy, oprócz tego do produkcji profilów używane są również elastomery, które potocznie nazywane są gumami, służące do wytwarzania profilów miękkich np. uszczelek. Rodzaj tworzywa, z jakiego wyprodukowany jest dany profil, nadaje mu bowiem określonych właściwości. A fakt, że do dyspozycji jest naprawdę spory wybór tworzyw sztucznych, pozwala produkować profile o bardzo szerokim i zróżnicowanym spektrum zastosowania.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy