Reklama

Dom

Rekuperacja w drewnianym domu – nieograniczony dostęp do czystego powietrza

Materiał Partnera
Dodano: 30.07.2021
55335_dom
Share
Udostępnij
Bijące na alarm wyniki, ogłaszane przez naukowców, informują o stale pogarszającej się kondycji naszej planety. Jak w domu stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której nie będziemy musieli martwić się o nasze zdrowie? Odpowiedzią może być rekuperacja.
 
Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi ekologicznej sytuacji oraz gruntownie wyedukowani. Współcześnie duża część z nas ma wyższe wykształcenie, biegle posługuje się kilkoma językami obcymi, często podróżuje za granicę, gdzie poznaje nowe kultury, smaki i artefakty sztuki. Popularność internetu oraz szeroki dostęp do niego pozwala nie tylko na komunikację z ludźmi pochodzącymi z prawie każdej części świata, lecz także łatwy i demokratyczny dostęp do wiedzy i informacji. To, w połączeniu ze stale rozwijającą się,  zaawansowaną technologią sprawia, że mimo ponurych prognoz nie jesteśmy bezradni wobec widma katastrofy klimatycznej i wspólnymi siłami możemy ją zatrzymać. Już dziś gros z nas stawia na ekologiczne rozwiązania, wprowadzając mikropraktyki do  codziennych rytuałów – ograniczamy spożycie mięsa oraz produktów odzwierzęcych, oddajemy rzeczy do recyklingu, kupujemy tylko tyle, ile potrzebujemy, rezygnujemy z plastikowych butelek na rzecz opakowań wielokrotnego użytku, dzielimy się nadwyżkami jedzenia, odzieży i sprzętu z osobami potrzebującymi.

Powrót domów drewnianych
 
Rezygnujemy także z tzw. betonozy, czyli nieuzasadnionej wycinki drzew w przestrzeniach miejskich, świadomi kluczowej roli przyrody dla naszego dobrego samopoczucia i życia. Coraz chętniej powracamy do naszych korzeni,  do przyrody, w której znajdujemy wytchnienie, spokój i ukojenie. Uciekamy z tłocznych centrów miast, szarych od spalin, papierosowego dymu i smogu na ciche przedmieścia lub podmiejskie wioski, nęcące urokliwymi widokami.

Nasze wnętrza – domowy schron przed zgiełkiem pędzącego świata – inspirowane są barwami czerpiącymi ze środowiska, a do ich budowy wykorzystywane są wysokojakościowe surowce naturalne. Stawiamy na proste wzory nawiązujące do roślin i proekologiczny design, wypełniamy nasze domy lokalnym rękodziełem i kolejnymi kwiatami ozdobnymi, lecz trend dotyczy także materiałów budulcowych. Nie chcemy już mieszkać w szarym bloku, w którym jest upalnie latem i zimno zimą. Nasze dzisiejsze wybory padają na domy z bali czy drewniane domy, lecz te już w  niczym nie przypominają skromnych, nieszczelnych i tradycyjnie urządzonych chatek, które możemy podziwiać na starych rodzinnych fotografiach czy polskich filmach sprzed lat. Są raczej triumfem zaawansowanej techniki i nobilitacją środowiska naturalnego, pokłonem człowieka w stronę Matki Ziemi.
 
Z pewnością wielu mieszkańców drewnianych rezydencji zastanawia się, czy ich lokum jest dostosowane do wprowadzenia nowoczesnej technologii takiej, jak zaawansowana wentylacja. Na szczęście, przemyślany design nowoczesnych drewnianych domów pozwala czerpać wszelkie korzyści z mieszkania w posiadłości wykonanej z naturalnych surowców, bez konieczności rezygnowania z innowacyjnych, funkcjonalnych i wygodnych patentów na miarę XXI wieku. Jednym z najlepszych sposobów na prowadzenie zdrowego trybu życia jest rekuperacja pozwalająca na stałą wymianę powietrza na czyste przez cały rok, niezależnie od temperatury i pogody na zewnątrz. Gdy korzystamy z niej, właściwie nie musimy nigdy otwierać okna, co jest szczególnym atutem jesienią, kiedy w powietrzu odnotowuje się najwyższe stężenie zanieczyszczeń. Oczywiście, wprowadzenie technologii do naszego domostwa nie wyklucza tradycyjnych metod wietrzenia przestrzeni domowej, a jedynie otwiera przed użytkownikami możliwość wyboru. Wyboru, który może znacząco podnieść jakość i komfort życia osób cierpiących na alergię, mieszkających w ruchliwej okolicy lub wrażliwych na wysokie dźwięki. Nieograniczony dostęp do czystego powietrza jest zbawieniem dla każdego, kto wiosną cierpi z powodu pyłków, zamiast cieszyć się piękną pogodą, a  znaczące ograniczenie źródła hałasu z zewnątrz może poprawić wydajność odpoczynku nocnego, wpłynąć pozytywnie na nasze skupienie, a nawet być zbawieniem w pracy zdalnej, kiedy musimy przeprowadzić ważną rozmowę, a za oknem dzieci w najlepsze się bawią.
 
A może rekuperacja w domu drewnianym?
 
Dużym atutem rekuperacji w domach drewnianych jest znaczne zminimalizowanie strat cieplnych, pozwalających na dużą oszczędność pieniędzy na ogrzewaniu, co jest nie tylko oczywistą korzyścią dla naszych portfeli, lecz także środowiska naturalnego. Ponadto, mimo stosunkowo wysokiego kosztu jednorazowego, cena inwestycji powinna być porównana z redukcją innych wydatków na budowę jak na przykład nie wykonywania kominów wentylacyjnych.

Pewnym utrudnieniem może być montaż instalacji. Najlepiej przeprowadzić ją zaraz po zamknięciu stanu surowego, przed innymi instalacjami, jednak nie jest to niemożliwe na późniejszych etapach, a dzięki coraz to nowszym rozwiązaniom, rekuperacja nie wpływa znacząco na estetykę pomieszczeń. Wentylacja z odzyskiem ciepła jest nowoczesnym, inteligentnym i ekologicznym rozwiązaniem, które warto umieścić w naszych domach. Pozwala ono prowadzić zdrowe, przyjazne dla środowiska i oszczędne życie. Dzięki niemu będziemy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem i odetchnąć wreszcie pełną piersią.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy