Reklama

Dom

Czas na jesienne sadzenie drzew – smaczna śliwomorela

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 28.09.2020
51728_sliwo
Share
Udostępnij
Śliwomorela rodzi owoce lubiane przez dzieci, do jedzenia prosto z drzewa i dobre na przetwory. Powstała ze skrzyżowania śliwki japońskiej i moreli.  Dorasta od 3 do 5 metrów wysokości. Śliwomorela kwitnie pod koniec kwietnia i na początku maja, a owocuje w drugiej dekadzie lipca i na początku sierpnia.
 
Drzewa wymagają gleby żyznej, przepuszczalnej, obowiązkowo dodatkiem kompostu i hydrożelu, gleba powinna mieć pH 6,5 (odczyn obojętny). Najlepiej rosną zacisznym miejscu, osłoniętym od wiatru i wolnym od zastoin mrozowych. Stanowisko do uprawy powinno być słoneczne.
 
Jeśli kupiliśmy drzewka z gołym korzeniem lub w balotach, wówczas sadzimy je wczesną jesienią, żeby zdążyły się ukorzenić. Drzewka zakupione w doniczkach można sadzić podczas całego sezonu. W handlu można kupić odmiany samopylne, ale lepiej mieć w sąsiedztwie inną odmianę lub śliwę.  
 
Śliwomorela nie jest kłopotliwa w uprawie, jest mrozoodporna, choć podczas bezśnieżnych i mroźnych zim lepiej otulić każde drzewko. Każdego roku wycinamy pędy połamane, chore, krzyżujące się i rosnące do środka korony. Drzewka można  również formować zgodnie ze sztuką szkółkarską – co nie jest takie trudne.
 
Owoce przeważnie są wielkości śliwy renklody, w zależności od odmiany mogą być zielonkawo-żółte, żółte, czerwone, ciemno-czerwone. Nie są miękkie dlatego należy zrywać je pod koniec lipca, najpóźniej na początku sierpnia. Dzieci lubią te owoce, ponieważ mają ciekawy posmak i są słodziutkie, ale nie zatykające. Można zjadać je na surowo lub zrobić z nich klasyczne przetwory: od kompotu i ciast przez dżem, aż po nalewkę. 
 
Odmiany:
 
‘Plum-cot’ o intensywnym i słodkim smaku, odmiana samopylna, odporna na choroby i mróz. Zawiera dużo witaminy C i A oraz sporo błonnika i potasu. 
 
‘Aprium Cot-N-Candy’ – odmiana samopylna, o bardzo słodkich owocach
 
‘Favorosa’ – owoce są bardzo słodkie, ciemnoczerwone
 
‘Amigo’ – owoce mają różowy miąższ otoczony czerwoną skórką
 
‘Flavor Queen’ – duże, żółte, soczyste i słodkie owoce 
 
‘Dapple Dandy’ – owoce o czerwonym miąższu i nakrapianej skórce
 
‘Pluot Flavor Supreme’ – słodkie, smaczne owoce, skórka zielona i nakrapiana
 
‘Pluot Flavor King’ –owoce średniej wielkości, z bordową skórką i bardzo słodkim czerwonym miąższem.
 
Drzewka można kupić już za 20 zł.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy