Reklama

Dom

Rumianek na obwódki rabat i do wazonu

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 11.09.2020
51538_jas
Share
Udostępnij
Jastruń właściwy, zwany czasem rumiankiem, dawniej rósł raczej na łąkach, dziś awansował do ogrodów. Sprawdza się jako obwódka rabat, kolorowy akcent wśród innych kwiatów, a także jako kwiat do wazonów.

Jastruń właściwy, który przez dzieci nazywany bywa pospolicie rumiankiem, a przez dorosłych margerytką, dawniej rósł na łąkach i przy rowach. To z niego robiono wianki na Boże Ciało lub po prostu dla zabawy, a z płatków dziewczęta wróżyły: kocha, lubi, szanuje… 
 
Kwiaty odmian wysokich nadają się do wazonu, a niskie odmiany na obwódki rabat i jako kolorowe akcenty. Jastrunie dobrze wyglądają w każdym ogrodzie, szczególnie z innymi, kolorowymi bylinami.
 
Jastrunie lubią gleby żyzne, próchniczne, umiarkowanie wilgotne, z dodatkiem gliny. Na glebach kwaśnych łodygi skręcają się. Rośliny najlepiej kwitną na stanowiskach słonecznych ale nie na suchych, ponieważ zamierają. Jastrunie rozmnażamy przez wysiew nasion w maju lub podział karpy na wiosnę. Rośliny systematycznie podlewamy i nawozimy nawozem dla kwitnących, a wiosną i jesienią dokładamy kompostu. Przekwitłe kwiatostany usuwamy. Co 3-4 lata rośliny przesadzamy w inne miejsce, ponieważ mają tendencję do zamierania. Pędy kwiatostanowe odmian wyższych mocujemy do palików aby nie połamały się.
 
Odmiany:
 
Mount Kościuszko – dorasta do 80 cm wysokości, tworzy duże, białe kwiaty o średnicy do 15 cm, płatki są pofalowane i delikatnie skręcone. Kwitnie od czerwca do października.
 
Goldfinch – dorasta do 75 cm wysokości, kwiaty są jasnożółte, półpełne. Kwitnie od czerwca do października.
 
Crazy Daisy – dorasta do 70 cm wysokości. Kwiaty są białe, półpełne do pełnych, z żółtym środkiem, płatki pierzaste. Kwitnie od czerwca do września.
 
Real Galaxy – dorasta do 70 cm wysokości, kwiaty są półpełne, białe z żółtym środkiem, płatki wąskie, postrzępione. Kwitnie od lipca do października.
 
Real Glory – dorasta do 65 cm wysokości, kwiaty są białe z żółtym środkiem, płatki wychylone lekko w dół, uwypuklony środek. Kwitnie od lipca do sierpnia.
 
Real Dream – dorasta do 65 cm wysokości, kwiaty są półpełne, zielonkawożółte z żółtym środkiem. Kwitnie od lipca do października.
 
Snow Cap – dorasta do 45 cm wysokości, kwiaty są białe z żółtym oczkiem. Kwitnie od czerwca do września.
 
Victorian Street – dorasta do 35 cm wysokości, kwiaty są białe, półpełne. Kwitnie od czerwca do września.
 
Freak – dorasta do 35 cm wysokości, kwiaty są półpełne, białe z żółtym środkiem, płatki delikatnie skręcone. Kwitnie od czerwca do września.

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy