Dom

Huśtawka ogrodowa – jak zabezpieczyć ją na zimę

Artykuł sponsorowany
Dodano: 30.11.2022
69449_hustawka-adobestock_315292259-resizer-750q75
Share
Udostępnij

Huśtawki ogrodowe stanowią dziś niemal nieodzowny element każdego ogrodu, zwłaszcza gdy jego właściciele cenią sobie komfort wypoczynku na świeżym powietrzu. Bowiem jawią się one jako niezwykle funkcjonalne, a zarazem stylowe miejsca do relaksu dla całej rodziny. Jednak aby nasza huśtawka nie straciła walorów estetycznych, niezbędne jest stosowanie odpowiedniej ochrony i konserwacji. 

Ogród jest miejscem, które umożliwia nam spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Ponadto gwarantuje prywatność, jakiej brakuje w publicznych miejscach rozrywki. Nic więc dziwnego, że aranżujemy go w taki sposób by zapewnił nam możliwie jak najwięcej atrakcji, z których możemy korzystać do woli, w gronie najbliższych nam osób. Ponadto ogród jest wizerunkiem naszego domu, dlatego tak ważna jest nie tylko jego aranżacja, ale też dbałość o znajdujące się w nim elementy, by nie tylko zdobiły, ale też służyły nam jak najdłużej. 

Huśtawki ogrodowe

O tym, że kołysanie wpływa kojąco i relaksująco nie trzeba nikogo przekonywać. Wiedzą o tym zarówno dzieci, jak i dorośli. Nic więc dziwnego, że coraz częściej decydujemy się na zakup huśtawki, która będzie służyła do wspólnego spędzania czasu. Ponadto letnie, słoneczne dni i długie ciepłe wieczory wręcz zachęcają do spędzania wolnego czasu na zewnątrz, toteż huśtawka w ogrodzie wydaje się idealnym rozwiązaniem dla osób pragnących błogiego relaksu. w Dlatego też w ofercie wielu sklepów znajdziemy szeroki wachlarz różnego rodzaju huśtawek ogrodowych:

 • metalowe
 • drewniane
 • składane 
 • kubełkowe
 • kokony
 • jednoosobowe
 • wieloosobowe
 • z zadaszeniem
 • tapicerowane
 • z poduchami
 • rattanowe

Wybór huśtawki do ogrodu uzależniony jest od wielkości rodziny, ilości miejsca w ogrodzie, które możemy przeznaczyć na jej montaż, a także samej aranżacji ogrodu, do której warto dopasować ten element. Priorytetem powinno być także bezpieczeństwo, dlatego wybierając huśtawkę warto kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale także stabilnością, solidnością wykonania, a przede wszystkim rodzajem użytych materiałów. Zarówno huśtawki drewniane, jak i metalowe wymagają odpowiedniej konserwacji, która zapewni trwałość i bezpieczeństwo ich użytkowania przez długie lata. 

Jak zabezpieczyć na zimę huśtawkę ogrodową? 

Bez względu na rodzaj posiadanej w ogrodzie huśtawki, niezwykle ważne jest zabezpieczanie jej przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych, które negatywnie wpływają na każdy rodzaj materiału. Zwykle decydujemy się na metalowe huśtawki, błędnie sądząc, że są one trwalsze od tych drewnianych. Nic bardziej mylnego, bowiem zarówno drewno, jak i metal wymagają odpowiedniej konserwacji by móc przez lata spełniać swoją funkcję, gwarantując przy tym bezpieczeństwo. Metal szczególnie narażony jest na rdzę, której sprzyja jego zbytnia ekspozycja na wilgoć. Dlatego warto przed sezonem zimowym zabezpieczyć stelaż huśtawki ogrodowej preparatem ochronnym, który ochroni go przed korozją. Przy czym szczególną uwagę należy zwrócić na elementy ruchome stelażu, które są najbardziej narażone na uszkodzenia, gdyż z reguły wykonane są z cieńszego metalu. Odpowiednio dobrany preparat znacznie przedłuży żywotność stalowej powierzchni, ponadto zapobiegnie konieczności częstego malowania stelażu. W przypadku, gdy na metalowej powierzchni widoczne są już pierwsze ślady korozji, przed nałożeniem warstwy ochronnej, niezbędne będzie solidne wyczyszczenie powierzchni. Gdy metalowa huśtawka posiada elementy drewniane, je także należy zabezpieczyć stosownym preparatem, który zapobiegnie ich próchnieniu. Wszelkiego rodzaju poduchy, baldachimy i inne materiałowe dodatki należy zdjąć i przechować przez zimę w suchym miejscu. W przypadku huśtawek zamontowanych na stałe, co uniemożliwia schowanie ich na sezon zimowy w pomieszczeniu, warto w całości zabezpieczyć je folią ochronną lub plandeką. 

Huśtawka w ogrodzie to nie tylko przyjemność, ale też odpowiedzialność, której nie należy zaniedbywać w trosce o bezpieczeństwo całej rodziny. Ponadto ważne są też względy ekonomiczne, które zdecydowanie przemawiają za koniecznością konserwacji, względem zakupu nowej huśtawki.

 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy