Reklama

Dom

Jakie truskawki posadzić na balkonie, w doniczce

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 14.06.2021
54309_truskawy
Share
Udostępnij
Każdy wie, że najlepsze owoce truskawki uzyskujemy, gdy jest ciepło, ponieważ w słońcu owoce nabierają najwięcej smaku, cukrów i koloru. Drugi warunek to odpowiednia wilgotność podłoża i powietrza, dzięki czemu owoce będą soczyste. Dobra smakowo odmiana to kwesta gustu, ale wszyscy szukamy dorodnych, dobrze wybarwionych owoców. 
 
Jeśli nie uprawa w gruncie lub na podwyższonych grządkach, to może na parapecie albo w wiszącej doniczce…
 
W uprawie doniczkowej sprawdzą się odmiany: 
 
– Selva – owocuje od końca maja do przymrozków, z dwutygodniową przerwą na przełomie lipca i sierpnia. Jest odporna na choroby i średnio wrażliwa na mróz. Wymaga gleby żyznej i wilgotnej. 
 
– Honeoye – owocuje od końca maja do 3 dekady czerwca, jest odporna na mróz i choroby. 
 
– Elsanta – owocuje przez cały czerwiec, jest mało podatna na choroby. 
 
– Grandarosa – owocuje przez cały czerwiec, jest mało podatna na choroby, znosi przymrozki. 
 
W tym roku czerwiec obfituje w wiele imprez ogrodniczych, podczas których można zakupić różne rośliny, często i truskawki. Sadzonki w doniczkach można jeszcze kupić na miejskich bazarach. Sadzonka lub dwie nie uszczuplą domowego budżetu ale uatrakcyjnią balkonową roślinność. 

Dno doniczki wykładamy drobnym żwirkiem lub keramzytem, dosypujemy ziemi kompostowej lub do uprawy eko o odczynie 5,5-6,0; dodajemy hydrożelu, dobrze podlewamy. Na jedną roślinę przeznaczamy 4 litry podłoża. Do doniczki z truskawkami warto włożyć 4-5 ząbków czosnku, który wzmocni uprawiane rośliny. Doniczki wieszamy w słonecznym miejscu, poza zasięgiem ptaków, które mogą zniszczyć nasze rośliny. Uprawiane w ten sposób dobrze plonują przez 2 – 3 lata, po tym czasie należy kupić nowe sadzonki i nową ziemię.
 
Truskawki podlewamy, gdy przeschnie podłoże, ale nie można dopuścić do stanu, gdy rośliny mdleją z braku wody. Podlewamy z nawozem do truskawek lub 2-3 razy w sezonie Rosahumusem, a przede wszystkim nawozem ze skórek z bananów lub rozcieńczonym sokiem z domowego kompostownika.

Uprawa nie jest skomplikowana, a przynosi dużo radości i korzyści w postaci świeżo zerwanych owoców prosto z krzaczka…
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy