Reklama

Biznes

W Rzeszowie powstanie 400 mieszkań czynszowych

Alina Bosak
Dodano: 04.07.2023
Popisanie aktu notarialnego utworzenia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Rzeszowie. Fot. Grzegorz Bukała
Popisanie aktu notarialnego utworzenia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Rzeszowie. Fot. Grzegorz Bukała
Share
Udostępnij

400 mieszkań czynszowych na os. Kotuli w Rzeszowie wybuduje Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Ziemi Podkarpackiej. To spółka, w której udziałowcami są: Krajowy Zasób Nieruchomości, miasto Rzeszów oraz Nowa Dęba. Na objęcie w niej udziałów samorządy otrzymały po 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Teren przy ul. Wołyńskiej jest już przygotowywany pod społeczne mieszkania. Lada moment rozstrzygnięty zostanie przetarg na budowę tam połączeń drogowych.

– Budownictwo w ramach SIM daje szansę tej części ludzi, która z Rzeszowem chce związać swoją przyszłość a która w obecnych realiach rynkowych nie może skorzystać z dostępnej na rynku oferty mieszkaniowej – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas poniedziałkowej konferencji, zorganizowanej z okazji utworzenia spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Ziemi Podkarpackiej.

Rok temu zapowiadano budowę przy Wołyńskiej 800 mieszkań. Jak poinformował jednak prezydent, w pierwszym etapie powstanie 400 mieszkań. Będą one budowane przy ul. Wołyńskiej, na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Te tereny dedykowane społecznemu mieszkalnictwu miasto otrzymało od Skarbu Państwa dwa lata temu i są przygotowywane do inwestycji.

– Lada moment rozstrzygniemy przetarg na wybór firmy, która będzie realizować na tym terenie połączenie drogowe. Są także plany budowy w pobliżu tego terenu infrastruktury usługowej, wypoczynkowej – poinformował prezydent Fijołek.

Udziałowcami w spółce są: Krajowy Zasób Nieruchomości oraz miasto Rzeszów i Nowa Dęba.

32 spółka SIM w Polsce

– To jest już 32 SIM formalnie zawiązany w Polsce. Jest jeszcze osiem przygotowanych, już po akceptacji naszej rady nadzorczej. Do końca roku co trzecia gmina w kraju będzie uczestniczyła w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej. SIM Ziemi Podkarpackiej jest bardzo przyszłościowym ze względu na to, że Rzeszów bardzo potrzebuje nowych mieszkań – podkreślał Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości, który dodał, że spółki SIM w ubiegłym roku zdobyły już pozwolenia na budowę 3 tys. mieszkań, a w tym roku ta liczba wzrośnie o 10 tys. mieszkań.

Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby, która również weszła do nowej spółki z Rzeszowem, przyznał, że do tej pory samorząd nie realizował takich zadań jak budowa mieszkań czynszowych. Ale właśnie na takie jest teraz zapotrzebowanie.

– Na terenie Nowej Dęby jest tworzony pułk artylerii. To trzy tysiące żołnierzy, którzy muszą gdzieś mieszkać. Część z nich do nas będzie dojeżdżać, ale wiele osób poszukuje mieszkań. Rozwija i będzie się rozwijał przemysł zbrojeniowy i tu także będzie przybywało osób, które w naszym mieście będą chciały zamieszkać – tłumaczył burmistrz Nowej Dęby.

Ponad 7 ha pod mieszkania czynszowe

W przypadku Rzeszowa nowe mieszkania będą budowane na os. Kotuli, na terenach, które udostępnił KZN.

– Pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną oraz usługową przeznaczone będą tereny o łącznej powierzchni 7,36 ha. W pierwszym etapie budowy wykorzystana zostanie ich większa połowa – 4 hektary. Tam powstaną budynki, w których będzie 400 mieszkań. Wysokość przyszłych budynków to maksymalnie siedem kondygnacji. Zgodnie z miejscowym planem 30 proc. powierzchni zagospodarowywanego terenu będzie biologicznie czynna, przynajmniej 10 proc. lokali na parterach ma być przeznaczone pod usługi. To pokazuje, że będą to komfortowe mieszkania – dodała Jolanta Kaźmierczak, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Wsparcie w budowie mieszkań SIM to nie tylko grunty z KZN ( w przypadku Rzeszowa tereny przy ul. Wołyńskiej) ale także 3 mln zł wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa dla każdej gminy na objęcie udziałów w nowo tworzonej spółce SIM.

To także możliwe wsparcie każdej inwestycji mieszkaniowej SIM  o wartości 10 proc. całości kosztów oraz do 35 proc. bezzwrotnego grantu z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego  (BGK), kredyt z BGK a także wpłaty od przyszłych mieszkańców.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy