Reklama

Biznes

W Łańcucie rozdano Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP

Aneta Gieroń
Dodano: 24.11.2023
  • Gala wręczenia Nagród Gospodarczych  Prezydenta RP w Muzeum-Zamku w Łańcucie. Fot. Anna Magda/UMWP
Gala wręczenia Nagród Gospodarczych Prezydenta RP w Muzeum-Zamku w Łańcucie. Fot. Anna Magda/UMWP
Share
Udostępnij

W czwartek w Muzeum-Zamku w Łańcucie Andrzej Duda wręczył statuetki zwycięzcom XXI edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nagrody przyznano w siedmiu kategoriach. Wśród zwycięzców był też podkarpacki akcent – w kategorii Narodowy Sukces zwyciężył Cognor Holding SA, który ma swój oddział w Stalowej Woli.

Na gali obecna był też Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda, przedstawiciele rządu i Kancelarii Prezydenta, marszałek województwa podkarpackiego oraz samorządowcy.

Władysław Ortyl Marszałek dziękował prezydentowi za częstą obecność na Podkarpaciu oraz zainteresowanie problemami województwa, zwłaszcza od chwili wybuchu wojny w Ukrainie.

Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że gala Nagrody Gospodarczej jest dla niego szczególnie ważnym wydarzeniem o profilu gospodarczym i państwowym, podkreślającym rolę państwowotwórczą, jaką realizują przedsiębiorcy swoją codzienną pracą.  

Dla kogo Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP

– Jesteśmy na Podkarpaciu, w województwie, które w ostatnim czasie przechodzi tak niezwykłą ścieżkę rozwojową, która pozwala nieść –  dzięki istniejącej infrastrukturze – pomoc walczącej z rosyjską agresją Ukrainie, a także pomoc tym, którzy z Ukrainy przybywają – mówił prezydent. Podkreślał także, że różnice pomiędzy nominowanymi firmami są bardzo niewielkie a o zwycięstwie decydują detale. Wszyscy są absolutną awangardą biznesu w naszym kraju i nie tylko, bo często także europejskiego oraz światowego.

W ramach tegorocznej Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP wyróżnienia przyznane zostały, tak jak w ubiegłych latach, w pięciu kategoriach głównych oraz w dwóch kategoriach dodatkowych. Prezydent przyznał również nagrodę indywidualną oraz nagrodę specjalną. Kapituła Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP pracowała pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Opolskiego. Na liście nominowanych do XXI edycji nagrody znalazło się 21 firm, spośród których prezydent wybrał zwycięzców. Wśród nominowanych firm znalazły się dwie z Podkarpacia: Euro Eko i Ultratech oraz Cognor Holding, który ma swój oddział w województwie podkarpackim.

Laureaci XXI edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP:

W kategorii: Lider MŚP – Creotech Instruments 

W kategorii: Narodowy Sukces – Cognor Holding 

W Kategorii: Międzynarodowy Sukces – Integer.pl 

W Kategorii Odpowiedzialny Biznes – Unibep 

W Kategorii: Firma Rodzinna – P.P.H. Gałuszka, Krębuszewska i Wspólnicy

W Kategorii: Badania+Rozwój – Interdyscyplinarny Zespół Projektu BioMiStem

W Kategorii: STARTUP_PL – WIDMO SPECTRAL TECHNOLOGIES

Nagrodę Indywidualną otrzymałBogdan Chmielewski, Prezes Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Stanach Zjednoczonych. Unia została założona na nowojorskim Brooklynie w 1977 roku przez grupę polskich imigrantów skupionych wokół ks. Longina Tołczyka i jest największą etniczną instytucją finansową w USA oraz największym polonijnym pracodawcą. 

Nagrodę Specjalną otrzymało Województwo Lubelskie za szczególne zaangażowanie w rozwijanie inicjatywy Trójmorza. Cyklicznie organizowany Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie stał się międzynarodowym wydarzeniem gospodarczym, skupiającym przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej oraz nauki i biznesu z 12 państw, które współtworzą tę inicjatywę.

Zasady przyznawania Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to wyróżnienie gospodarcze, przyznawane co roku przez Prezydenta RP. Inicjatywa w ciągu kolejnych edycji zmieniała swoją formułę, jednak cel jej przyznawania pozostał ten sam: wspieranie i wyróżnianie najlepszych polskich firm. Nagrodą zostają uhonorowane przedsiębiorstwa, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki narodowej, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek Polski oraz stanowią wzór funkcjonowania dla innych firm. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy