Reklama

Biznes

Prezydent Andrzej Duda na święcie WOT w Rzeszowie

Aneta Gieroń, PAP
Dodano: 30.09.2023
  • Fot. Przemysław Keler/KPRP
Fot. Przemysław Keler/KPRP
Share
Udostępnij

Prezydent RP Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w sobotę w Rzeszowie wzięli udział w święcie Wojsk Obrony Terytorialnej. W tym roku przypada 6-lecie istnienia tej formacji. Prezydent w swoim wystąpieniu podziękował żołnierzom służącym w WOT oraz dowódcom. Podkreślił, że WOT to 38,5 tys. obywateli służących ochotniczo ojczyźnie.

– Jedna trzecia spośród żołnierzy ma wyższe wykształcenie, ponad jedna trzecia ma wykształcenie techniczne i specjalizacje, których wojsko w normalnych warunkach nie byłoby w stanie pozyskać. To informatycy, eksperci z różnych dziedzin, w tym eksperci logistyki – wyliczał prezydent. Przypomniał, że od początku swojej prezydentury w 2015 roku pracował z ówczesnym szefem MON Antonim Macierewiczem nad powołaniem Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jak przypomniał, pomysłowi temu przyświecał jeden zasadniczy cel, aby obywatele którzy mają swoją pracę, rodziny i codzienne zadania, mogli, jeśli chcą, dodatkowo służyć ojczyźnie.

6 lat Wojsk Obrony Terytorialnej

– Potrzeba była ogromna i po stronie polskiego państwa ale także i po stronie dużej części naszych rodaków. Powołane Wojska Obrony Terytorialnej, Ci którzy się do nich zgłosili natychmiast okazali się bardzo potrzebni. Wszelkie wątpliwości, które niektórzy mieli – czy jest sens, jak to będzie wyglądało, jak szybko Ci ludzie będą mogli podjąć obowiązki, wszystko to błyskawicznie zniknęło, kiedy okazało się że żołnierze WOT rzeczywiście są zawsze gotowi i zawsze blisko – powiedział Andrzej Duda.

Podczas uroczystości prezydent i minister obrony narodowej wręczyli kilkudziesięciu żołnierzom WOT odznaczenia m.in. za długoletnią służbę.

W trakcie uroczystości szef MON wręczył żołnierzom 3. Podkarpackiej Brygady Terytorialnej księgę Armii Krajowej „Przesłanie dla pokoleń”. Twórcy księgi dotarli do żyjących żołnierzy AK i uwiecznili ich przesłanie do kolejnych pokoleń Polaków. Zbieranie świadectw żołnierzy AK było projektem ogólnopolskim. Z weteranami Armii Krajowej żołnierze Wojska Polskiego spotykali się w każdym województwie, dlatego księga składa się z 16 rozdziałów. Księgę będzie można oglądać w Sali Tradycji podkarpackiej brygady. Księga będzie przekazywana do kolejnych brygad i do batalionów, na terenie całego kraju.

Dowódca WOT gen. Maciej Klisz przypomniał, że formacja powstała 1 stycznia 2017 r. „W tym czasie powstało 18 brygad, dwa centra szkolenia, batalion dowodzenia, szkoła podoficerska Sonda i jednostka wojskowa Gryf” – dodał.

Zdaniem wojskowego, po sześciu latach istnienia WOT stały się integralną częścią systemu reagowania państwa w sytuacjach kryzysowych. Gen. Klisz podał, że obecnie w jednostkach WOT służy ponad 38,5 tys. żołnierzy. W uroczystości udział wziął minister obrony Estonii Hanno Pevkur.

Defilada i czołgi na ulicach Rzeszowa

Uroczystości zakończyły się defiladą, która przeszła ulicami Rzeszowa. W stolicy Podkarpacia można było zobaczyć sprzęt wykorzystywany przez żołnierzy, w tym m.in. czołgi Abrams i Leopardy, armatohaubice KRAB i K9, samobieżne moździerze RAK i Kołowe Transportery Opancerzony Rosomak. Po uroczystym apelu zorganizowany został piknik wojskowy.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie pokoju. W czasie wojny to współdziałanie z wojskami operacyjnymi. Motto formacji to “zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy