Reklama

Biznes

Wojciech Buczak za poszerzeniem Rzeszowa o Matysówkę i Miłocin

Angelika Fila
Dodano: 21.06.2018
39873_pobg
Share
Udostępnij

Wojciech Buczak, poseł Prawa i Sprawiedliwości wystąpił z prośbą do ministra spraw wewnętrznych i administracji, Joachmia Brudzińskiego o uwzględnienie stanowiska wojewody Ewy Leniart, w kwestii przyłączenia sołectw: Matysówka (gm. Tyczyn) i Miłocin (gm. Głogów Młp.) do Rzeszowa. Wojewoda podkarpacki w kwietniu 2018 r. wydała opinię, w której przychyla się do przyłączania w części Matysówki i  Miłocina do Rzeszowa, była natomiast przeciwna poszerzenia stolicy Podkarpacia m.in. o teren gminy Krasne.

– Opinia wojewody Ewy Leniart jest bardzo kompetentna i głęboko uzasadniona. W pełni się z nią zgadzam. W ubiegłym tygodniu podjąłem rozmowy z wiceministrem MSWiA, Pawłem Szefernakerem, by przy decyzji ministra wziąć pod uwagę opinię wojewody. Uwzględnia ona przede wszystkim potrzeby rozwojowe Rzeszowa, ale także sąsiednich gmin – mówił w czwartek w Ogrodach Bernardynów poseł Buczak. W trakcie już kolejnej konferencji plenerowej, jaką w ostatnim czasie zwołuje kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa.

Poseł już wcześniej napisał też pismo do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w którym popiera propozycję wojewody podkarpackiego.

„Za podjęciem tych decyzji przemawiają względy merytoryczne m.in. położenie geograficzne sołectw, kształt granic, powiązania z infrastrukturą techniczną Rzeszowa, powiązania komunikacyjne, tradycje historyczne, ale również wola zdecydowanej większości mieszkańców Matysówki i Miłocina przyłączania ich sołectw do miasta Rzeszowa” – czytamy w liście.

– Ta decyzja jest ważna, uwzględnia opinie mieszkańców tych sołectw. Prezydent Rzeszowa, co roku inicjuje akcje poszerzania miasta, ale to powoduje wyłącznie niechęć do uczestnictwa mieszkańców w konsultacjach społecznych. Lepszą metodą byłaby współpraca z sąsiednimi gminami przy realizacji szeregu wspólnych projektów, np. obwodnicy południowej – mówił poseł. 

– Granice Rzeszowa powinny być poszerzane po wysłuchaniu opinii ekspertów. Wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart zamierza powołać specjalną radę naukową pracującą nad tym, jak poszerzać sprawnie i umiejętnie granice Rzeszowa oraz w jakim kierunku i dlaczego powinniśmy dokonywać tych zmian – dodał  Buczak.

 

Od kilku lat Rzeszów zwiększa swoje terytorium. W 2006 roku miał 68,05 km kw. powierzchni, obecnie jest to 120 km kw.

2006 r. – przyłączenie Słociny i Załęża (gmina Krasne)

2007 r. – przyłączenie części Przybyszówki (gmina Świlcza)

2008 r. – przyłączenie pozostałej części Przybyszówki oraz Zwięczycy (gmina Boguchwała)

2009 r. – przyłączenie Białej

2010 r. – przyłączenie części Miłocina (gmina Głogów Małopolski), Budziwoja (gmina Tyczyn)

2017 r. – przyłączenie Bzianki


Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy