Reklama

Biznes

Jedziemy nowym odcinkiem S19 i łącznikiem Rzeszowa z ekspresówką

Redakcja
Dodano: 07.12.2017
36829_MAIN
Share
Udostępnij

Po kilku miesiącach stania w korkach na wjeździe do Rzeszowa od południowej strony, kierowcy mogą nieco odetchnąć. W czwartek, 7 grudnia został otwarty łącznik Rzeszowa z drogą S19 oraz nowy odcinek ekspresówki Świlcza-węzeł Rzeszów Południe (Kielanówka). Dzięki temu ciężarówki nie będą już wjeżdżać do miasta, tylko po dojeździe do ulicy Podkarpackiej skręcać w łącznik z S19 i dojeżdżać do autostrady A4 w kierunku na wschód i zachód, a także do S19 w na Lublin i Warszawę.

W otwarciu dróg udział wzięli wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, Jacek Gryga, dyrektor GDDKiA, wojewoda Ewa Leniart, biskup senior Kazimierz Górny oraz wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński. Było uroczyste przecięcie wstęgi oraz szampan. Wiceminister Jerzy Kwieciński podkreślał znacznie łącznika i dziękował tym, którzy przyczynili się do jego powstania. Zwrócił uwagę, że S19 będzie częścią Via Carpathii, która pomoże w rozwoju wschodniej Polski.

Obie inwestycje (i łącznik, i odcinek S19) są efektem starań podjętych w 2010 roku przez władze miasta, województwa i GDDKiA. Mają upłynnić ruch na obwodnicach i odkorkować południową stronę miasta. Od kilku miesięcy dojazd do miasta od strony Boguchwały był utrudniony. W kwietniu została zamknięta ulica 9. Dywizji Piechoty, którą można było dojechać do ulicy Przemysłowej, więc samochody ciężarowe i osobowe, kierujące się na zachód musiały przejechać całą ulicę Podkarpacką, do skrzyżowania z Batalionów Chłopskich. Powodowało to duże utrudnienia w ruchu.

Łącznik to 3,5 km drogi

Budowa łącznika Rzeszowa z drogą ekspresową S19 (Projekt” Budowa DW na odcinku od skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. 9 Dywizji Piechoty w Rzeszowie (DK19) do węzła Rzeszów Południe (S19)” podzielony na dwa zadania – miejski i wojewódzki; łączna wartość 105 501 647,61 zł w tym 65 345 011,27 zł dofinansowanie z UE) obejmowała m.in. – budowę odcinka drogi wojewódzkiej (dwie jezdnie po 2 pasy ruchu) o łącznej długości ok. 3,46 km, rozbudowę odcinka drogi krajowej DK 19 długości ok. 0,56 km, budowę wiaduktu w ciągu ul. Podkarpackiej o dł. konstrukcji nośnej 107,8 m, budowę 3 skrzyżowań typu rondo, budowa dróg serwisowych o łącznej długości 6,95 km, dwóch zatok autobusowych oraz chodników oraz ścieżek rowerowych o łącznej długości 3,15 km. Prace budowlane potrwają jeszcze do kwietnia 2018 r.

Oddanie łącznika do użytku nie oznacza końca prac budowlanych na południowej stronie miasta. Obecnie trwa tu rozbudowa ulicy Podkarpackiej, która do granicy Rzeszowa z Boguchwałą do końca października 2018 r. zamieni się w czteropasmową jezdnię, z dodatkowymi ścieżkami rowerowymi.

Odcinek ekspresówki był gotowy trzy miesiące wcześniej

Trzy miesiące wcześniej gotowy był odcinek ekspresówki węzeł Świlcza (bez węzła) – Rzeszów Południe (Kielanówka). Wykonawca (Eurovia Polska S.A. i Warbud S.A) zakończył prace na początku września br. bez żadnych opóźnień, jednak ruch nie mógł zostać puszczony ze względu na trwającą budowę łącznika.

Odcinek ekspresówki węzeł Świlcza (bez węzła) – Rzeszów Południe (Kielanówka) ma długość 6,3 km i jest zlokalizowany w powiecie: rzeszowskim, na terenach gmin Rzeszów, Boguchwała, Świlcza. Wykonawcą prac było konsorcjum: Eurovia Polska S.A. i Warbud S.A., które zrealizowało roboty za kwotę 342 566 799,40 zł brutto. Prace budowalne zaczęły się w czerwcu 2015 roku.

Ich zakres obejmował wykonanie drogi 2- jezdniowej, 4-pasowej wraz z budową obiektów inżynierskich, węzła, przebudową kolidującej infrastruktury technicznej oraz budową dróg dojazdowych dla zapewnienia połączeń lokalnych oraz urządzeń ochrony środowiska. W ramach budowy odcinka S19 w. Świlcza-w. Rzeszów Płd. wybudowano 12 obiektów inżynierskich, w tym węzeł Rzeszów Południe (Kielanówka) łączący S19 z realizowanym odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 878 oraz estakadę E-1 nad ul. Dębicką w Rzeszowie. Odcinek realizowany był systemem optymalizuj – buduj. Jest to czwarty odcinek S19 na Podkarpaciu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy