Reklama

Biznes

Ranni mundurowi przyjadą pociągiem sanitarnym

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 27.06.2023
Spotkanie ministrów Polski i Ukrainy z udziałem służb mundurowych. Uczestnicy briefingu prasowego na parkingu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Fot. MSWiA
Spotkanie ministrów Polski i Ukrainy z udziałem służb mundurowych. Uczestnicy briefingu prasowego na parkingu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Fot. MSWiA
Share
Udostępnij

Ukraińscy policjanci, żołnierze Gwardii Narodowej i funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymają od Polski broń i amunicję, a specjalny pociąg sanitarny zabierze rannych do szpitali MSWiA w Polsce – zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, który spotkał się w Rzeszowie z ministrem spraw wewnętrznych Ukrainy Ihorem Klymenką.

– Wiemy co się dzieje na wschodzie, widzieliśmy w sobotę przerażające sceny z Rosji. To państwo ulega coraz większej demoralizacji. To pokazuje, jak wielkim zagrożeniem Rosja jest nie tylko dla Ukrainy, ale także dla całego regionu i świata – powiedział Mariusz Kamiński. W poniedziałek spotkał się w Rzeszowie z ministrem spraw wewnętrznych Ukrainy Ihorem Klymenką oraz komendantami Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

Szef MSWiA podkreślił, że Polska od pierwszych dni od rozpoczęcia wojny na Ukrainie wspiera ten kraj. Poinformował także o sprzęcie, który Polska przekazała stronie ukraińskiej. Dodał, że współpraca pomiędzy Polską a Ukrainą jest niezwykle ważna oraz że nadal będziemy wspierać ten kraj w walce o wolność.

Więcej sprzętu, pociąg dla rannych funkcjonariuszy z Ukrainy

Podczas briefingu prasowego minister Mariusz Kamiński mówił o wsparciu sprzętowym dla ukraińskich służb mundurowych. Podkreślił, że walczące na froncie siły to nie tylko armia, lecz także bardzo duża grupa funkcjonariuszy podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, w tym żołnierze Gwardii Narodowej, policjanci, funkcjonariusze  Straży Granicznej, którzy tworzą brygady szturmowe.

– Rozpoczynamy dostawę broni dla Gwardii Narodowej Ukrainy, brygad szturmowych ukraińskiej Policji i Służby Granicznej. To tysiące karabinów maszynowych i miliony sztuk amunicji, które pozwolą efektywnie walczyć obrońcom wolności Ukrainy i Europy – zaznaczył minister Mariusz Kamiński.

Minister dodał również, że ci, którzy walczą na froncie po stronie ukraińskiej mogą liczyć na naszą pomoc.

– Dysponujemy pociągiem sanitarnym, który będzie odbierał rannych funkcjonariuszy z Lwowa i będzie dystrybuował ich na terenie Polski, do szpitali MSWiA. Będziemy także wspierali ukraińskich partnerów sprzętem medycznym, który zostanie wykorzystany w ich szpitalach – powiedział.

Odznaczenia od Ukrainy dla Polaków

Minister Ihor Klymenko podziękował Polakom za okazane wsparcie: – Od pierwszych dni wojny odczuwamy pomoc, która spływa od narodu polskiego. Chciałbym podziękować polskiemu rządowi, jak również Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji Polski, za pomoc okazaną stronie ukraińskiej po katastrofie w Kachowce. Mogliśmy zapewnić wodę pitną dla dziesiątek tysięcy osób, które mieszkają na tych terenach. Dzięki temu sprzętowi udało nam się też wypompować wodę, która dostała się do mieszkań ludności cywilnej – powiedział.

Ihor Klymenko.podziękował funkcjonariuszom polskich służb mundurowych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej za pomoc Ukrainie oraz wręczył odznaczenia państwowe – odznaki „Za współpracę międzynarodową w zakresie działań organów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy