Reklama

Biznes

Dwa mosty i estakada na Wisłokostradzie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 19.06.2024
 • Wislokostrada w Rzeszowie.                                         Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów
Wislokostrada w Rzeszowie. Fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów
Share
Udostępnij

Na budowie Wisłokostrady trwają już prace przy budowie dwujezdniowej estakady, która przebiegać będzie nad linią kolejową Kraków-Medyka. Sama Wisłokostrada to jedna z największych inwestycji w ostatnich latach w Rzeszowie i największe obecnie zadanie drogowe w mieście. Jej wartość to prawie 170 mln zł.

– Dzięki tej inwestycji połączymy nową drogą południe miasta z północą i dalej z drogą ekspresową S19. Prace w ramach tego zadania są prowadzone równocześnie w wielu miejscach. Budowany jest m.in. nowy most Załęski oraz most przebiegający nad rzeką Młynówką. Wykonawca rozpoczął także prace przy posadowieniu estakady, która przebiegać będzie nad torami kolejowymi – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Nowy most Załęski na Wisłokostradzie

Nowy most Załęski będzie  trzyprzęsłowy o całkowitej długości ok. 81 m. Obiekt będzie się składał z dwóch niezależnych konstrukcji, na których zaprojektowano po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku wraz z ciągami pieszo-rowerowymi na każdej z nitek. Wykonane zostały już m.in. pale pod wszystkimi podporami nowego mostu, zabetonowano ławy fundamentowe skrajnych podpór a także przyczółek nitki prawej od strony ul. Ciepłowniczej.

Równolegle trwają prace przy budowie drugiej przeprawy, która powstaje na rzece Młynówka. Tam także wykonano m.in. pale pod podporami. Trwa również budowa estakady. Będzie to obiekt składający się z dwóch niezależnych konstrukcji o długości 373,69 m (nitka lewa) oraz 270,74 (nitka prawa). Podobnie jak na moście Załęskim zaprojektowano tu po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku wraz z ciągami pieszo-rowerowymi na każdej z nitek.

Mur oporowy w rejonie ul. Konfederatów Barskich

Dodatkowym obiektem inżynierskim, który zostanie wybudowany w ramach Wisłokostrady jest mur oporowy w rejonie ul. Konfederatów Barskich. Wykonawca zakończył budowę palisady i kontynuuje prace zbrojeniowe.

Wykonawca Wisłokostrady jest konsorcjum firm – ANTEX II Sp. z o.o. i Wysowa Mosty Sp. z o.o. Inwestycja będzie gotowa wiosną 2026 roku.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy