Reklama

Biznes

Budżet obywatelski Rzeszowa. Głosowanie start!

Alina Bosak
Dodano: 12.09.2023
W Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim jest w tym roku 9,4 mln zł. Fot. Adam Lampart /UM Rzeszów
W Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim jest w tym roku 9,4 mln zł. Fot. Adam Lampart /UM Rzeszów
Share
Udostępnij

Renowacja kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25, remont krytej pływalni ROSiR czy budowa ścieżki rowerowej po lewej stronie Wisłoka od mostu Lwowskiego do mostu kolejowego, to „twarde”, inwestycyjne projekty w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim. Ale są też pomysły, na które wielkich pieniędzy nie trzeba, a mogą uczynić miasto bardziej przyjaznym: pikniki rodzinne, koncerty, a na wet pakiet startowy dla bezdomnego kota. Głosowanie nad tym, co sfinansować już się rozpoczęło i potrwa do 8 października.

Każdy mieszkaniec Rzeszowa, nawet ten najmłodszy może zagłosować na projekty zaproponowane w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim 2024. Zagłosować można w sumie na trzy projekty – po jednym w każdej z trzech kategorii:

– Kategoria I – inwestycje w budowę, modernizację lub remont infrastruktury miejskiej – 13 propozycji,

– Kategoria II – budowa, modernizacja lub remont infrastruktury osiedlowej – 54 projekty,

– Kategoria III – działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym – 62 projekty.

Zdecydowanie największe kwoty padają przy projektach z Kategorii I. Zarówno na rewitalizację kamienicy przy ul. Króla Kazimierza, jak i budowę ścieżki rowerowej wpisano tu po 2 mln zł. Podobnie na inne projekty.

W Kategorii II kwoty projektów sięgają 400 tys. zł. Tyle ma np. kosztować monitoring na Osiedlu Miłocin. Najmniej, bo 260 tys. zł chciałoby dostać I LO na doposażenie bazy sportowej w nowej hali.

Z kolei 50 tys. zł to przeciętna kwota w kategorii dotyczącej zadań kulturalnych, sportowych itp.

Ponad 9 mln zł w RBO

Na działania z RBO miasto przeznaczy w sumie 9,4 mln zł – o 400 tys. więcej niż przed rokiem. W ubiegłym roku z budżetu dofinansowano 36 zadań, które obecnie są realizowane. Jak widać z listy projektów suma wnioskowanych kwot znacznie przewyższa to, co oferuje RBO. Konkurencja jest duża, dlatego rady osiedli, stowarzyszenia i fundacje, mobilizują rzeszowian do głosowania.

Jak głosować

Zagłosować można drogą elektroniczną albo osobiście.

Do głosowania stacjonarnego wystarczy przyjąć z dokumentem tożsamości do jednego z Punktów Obsługi Mieszkańców UM Rzeszów: Galeria Rzeszów, Galeria Nowy Świat, Galeria MILLENIUM HALL, Galeria PLAZA oraz Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta Rzeszowa, ul. Kopernika 15 i ul. Okrzei 1.

W Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta Rzeszowa, ul. Kopernika 15 i ul. Okrzei 1 można uzyskać również wsparcie w głosowaniu w formie elektronicznej.

Elektronicznie głosować można z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do internetu. Trzeba wejść na stronę znajdującą się pod linkiem: https://bit.ly/488Ufao

Pojawi się lista projektów. Wybieramy te, które chcemy, aby zostały zrealizowane (po jednym z każdej kategorii). Potem odbywa się weryfikacja osoby głosującej poprzez wskazanie imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, a następnie aktywacji poprzez SMS. Aktywacja procesu głosowania odbywa się poprzez kod identyfikacyjny przesłany na numer telefonu komórkowego. Trzeba zapoznać się z klauzulą informacyjną dotyczącą ochrony danych osobowych.

Po zakończeniu głosowania zostanie wygenerowana informacja potwierdzająca głosowanie. Na jeden numer telefonu do aktywacji poprzez kod SMS mogą zagłosować 3 osoby. Głosować mogą też dzieci i młodzież.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy