Reklama

Świat

Watykan: papież apeluje o rozejm w Strefie Gazy: dosyć, zatrzymajcie się

Z Watykanu Sylwia Wysocka/PAP
Dodano: 03.03.2024
Pope Francis leads his Angelus prayer from the window of his office overlooking St. Peter's Square at the Vatican City, 03 March 2024. Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
Pope Francis leads his Angelus prayer from the window of his office overlooking St. Peter's Square at the Vatican City, 03 March 2024. Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
Share
Udostępnij

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o rozejm w Strefie Gazy i natychmiastowe uwolnienie wszystkich zakładników. “Proszę, dosyć , zatrzymajcie się” – wezwał podczas niedzielnego spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie. “Czy naprawdę myśli się, żeby w ten sposób zbudować lepszy świat?” – zapytał.

Zwracając się do tysięcy wiernych przybyłych w południe na plac Świętego Piotra papież powiedział: “Noszę codziennie w sercu z bólem cierpienie ludności w Palestynie i Izraelu z powodu trwających działań zbrojnych. Tysiące zabitych, rannych, bezdomnych, ogromne zniszczenia powodują ból”.

Franciszek mówił o “straszliwych konsekwencjach” dla dzieci, których przyszłość jest niszczona.

Apel papieża o pokój w Strefie Gazy

“Czy naprawdę myśli się, żeby w ten sposób zbudować lepszy świat? Naprawdę myśli się o tym, by osiągnąć pokój? Dosyć, proszę. Powiedzmy wszyscy: dosyć, proszę!” – wezwał papież.

Następnie dodał: “Zatrzymajcie się. Zachęcam was do kontynuowania negocjacji na rzecz natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie i w całym regionie”.

Zaapelował o uwolnienie zakładników oraz o bezpieczny dostęp cywilnej ludności do pomocy humanitarnej.

Papież zachęcił również: “Nie zapominajmy o umęczonej Ukrainie, gdzie codziennie umiera wiele osób i jest wiele bólu”.

Międzynarodowy Dzień Świadomości Rozbrojenia

Nawiązał ponadto do obchodzonego w niedzielę Międzynarodowego Dnia Świadomości Rozbrojenia i Nierozprzestrzeniania Broni.

“Ile środków marnuje się na wydatki militarne, rosną one także z powodu obecnej sytuacji” – zauważył.

“Pragnę, aby wspólnota międzynarodowa zrozumiała, że rozbrojenie jest przede wszystkim obowiązkiem, obowiązkiem moralnym” – oświadczył.

Zdaniem Franciszka odwagi ze strony wszystkich członków rodziny ludzkiej wymaga to, aby “przejść od równowagi strachu do równowagi zaufania”.

Pozdrowił między innymi grupy parafialne przybyłe z Polski.

Papież, który miał w ostatnich dniach poważne problemy z głosem z powodu infekcji dróg oddechowych, przeczytał cały tekst katechezy i końcowe apele.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy