Reklama

Świat

Ukraina poprosiła USA o pozwolenie na użycie amerykańskiej broni do ataków na terenie Rosji

PAP
Dodano: 18.05.2024
Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE
Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE
Share
Udostępnij

Ukraina zwróciła się do władz USA o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Federacji Rosyjskiej – poinformował amerykański dziennik “Wall Street Journal”.

“Władze amerykańskie nadal rozważają ukraiński wniosek” – przekazał w piątek “WSJ”. “Jeśli zgoda zostanie udzielona, będzie to oznaczać zasadniczą zmianę polityki Waszyngtonu, który od dawna stara się ograniczyć ryzyko eskalacji militarnej pomiędzy USA i Rosją, wspierając jednocześnie Ukrainę” – zauważono.

W tekście przypomniano, że Waszyngton dostarczył Kijowowi sprzęt artyleryjski, w tym system rakietowy ziemia-ziemia ATACMS, z zastrzeżeniem, że nie może on być używany do ataków na terytorium Rosji. Warunek ten, na który Ukraina się zgodziła, miał uniemożliwić przekształcenie się wojny w starcie Stanów Zjednoczonych z Rosją – wyjaśnił “WSJ”.

Ukraińskie media, w tym agencja UNIAN, pisały już wcześniej, że Kijów naciska w tej sprawie na Biały Dom i w tym celu grupa ukraińskich parlamentarzystów udała się do USA.

“Widzimy, jak wojsko Rosji znajduje się jeden lub dwa kilometry od naszej granicy i nic nie możemy na to poradzić” – powiedziała Ołeksandra Ustinowa, szefowa parlamentarnej komisji ds. broni i amunicji Ukrainy, podkreślając frustrację ukraińskiej armii.

“Dajecie nam kij, ale nie pozwalacie nam go użyć” – dodała, odnosząc się do narzuconych przez USA ukraińskim siłom ograniczeń. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy