Reklama

Świat

Trump wygrał republikańskie prawybory w Karolinie Południowej

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński / PAP
Dodano: 25.02.2024
Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
epaselect epa11179440 Former US President Donald Trump (C) speaks after defeating former governor Nikki Haley in South Carolina's Republican presidential primary in Columbia, South Carolina, USA, 24 February 2024. Though Trump defeated Haley handily, she is vowing to stay in the primary race. EPA/JIM LO SCALZO Dostawca: PAP/EPA.
Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO epaselect epa11179440 Former US President Donald Trump (C) speaks after defeating former governor Nikki Haley in South Carolina's Republican presidential primary in Columbia, South Carolina, USA, 24 February 2024. Though Trump defeated Haley handily, she is vowing to stay in the primary race. EPA/JIM LO SCALZO Dostawca: PAP/EPA.
Share
Udostępnij

Były prezydent USA Donald Trump wygrał sobotnie republikańskie prawybory w Karolinie Południowej pokonując swoją konkurentkę Nikki Haley w jej rodzinnym stanie – ogłosiła agencja AP po spłynięciu pierwszych wyników.

Jest to już piąte z rzędu zwycięstwo Trumpa, które przybliża go zapewnienia sobie partyjnej nominacji w listopadowych wyborach prezydenckich.

Tramp coraz bliżej wygranej w wyścigu o nominację

Associated Press ogłosiła Trumpa zwycięzcą tuż po zamknięciu lokali wyborczych w tym stanie, co wskazuje, że zgodnie z oczekiwaniami były prezydent wygra z prawdopodobnie znaczącą przewagą nad byłą gubernator tego stanu i ambasador USA przy ONZ. Po podliczeniu ok. 50 proc. głosów, Trump wygrywał stosunkiem 59,6 do 39,7 proc.

“To nawet większa wygrana, niż się spodziewaliśmy” – powiedział Trump po ogłoszeniu zwycięstwa. Sugerował, że swój wynik zawdzięcza m.in. kryzysowi migracyjnemu na granicy i twierdził, że Partia Republikańska nie była nigdy tak zjednoczona, jak obecnie.

Porażka Haley we własnym stanie kończy spekulacje

Choć porażka Haley we własnym stanie była określana przez komentatorów jako przekreślenie dalszych szans rywalki Trumpa, jeszcze przed ogłoszeniem wyników kandydatka zapowiadała, że nie wycofa się z wyścigu.

“Mój jedyny cel kandydowania opiera się na tym, że mamy większość Amerykanów, którzy mówią, że nie chcą Donalda Trumpa, ani nie chcą Joe Bidena. Więc tak długo, jak większość Amerykanów mówi +proszę, daj nam wybór+, będę walczyć dalej” – zapowiadała.

Wyścig w Karolinie Południowej był piątym dotychczasowym starciem w republikańskich prawyborach. Wszystkie wyraźnie wygrał Trump. Następnymi będą Michigan, Idaho, Missouri, Dystrykt Kolumbii i Dakota Północna w dniach 2-4 marca, zaś 5 marca będzie tzw. “superwtorek”, kiedy głosować będzie 16 stanów i który często jest decydującym momentem prawyborów.

Czytaj także: https://biznesistyl.pl/swiat/usa-trump-wygral-prawybory-republikanow-w-nevadzie.html

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy