Reklama

Świat

Szefowa KE: wycofujemy projekt ograniczający stosowanie pestycydów w rolnictwie

Łukasz Osiński / PAP
Dodano: 06.02.2024
Fot. PAP/EPA/Henrik Montgomery
Fot. PAP/EPA/Henrik Montgomery
Share
Udostępnij

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła we wtorek podczas debaty w europarlamencie, że KE wycofuje projekt zakładający ograniczenie stosowania pestycydów w rolnictwie w UE. To reakcja na protesty rolników, które przetaczają się obecnie przez państwa unijne.

Jak powiedziała von der Leyen w Strasburgu, KE zaproponowała projekt nowych przepisów w szczytnym celu, jakim jest zmniejszenie ryzyka stwarzanego przez chemiczne środki ochrony roślin.

„Ale propozycja (…) stała się symbolem polaryzacji. Została odrzucona przez Parlament Europejski. W Radzie również nie ma nad nią postępów. Dlatego też zaproponuję Kolegium (Komisji Europejskiej) wycofanie tego wniosku” – poinformowała.

Von der Leyen dodała, że nie oznacza to, iż KE porzuca tę kwestię. „Temat oczywiście pozostaje. Aby móc działać dalej, potrzebny jest szerszy dialog i inne podejście. Na tej podstawie Komisja mogłaby przedstawić nowy projekt, znacznie bardziej dojrzały, stworzony przy zaangażowaniu zainteresowanych stron” – wyjaśniła.

W czerwcu 2022 roku KE przyjęła projekt nowego rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin, zakładają ograniczenie o 50 proc. na poziomie ogólnounijnym stosowania chemicznych pestycydów w UE do 2030 roku.

Propozycja KE zakładała też zakaz stosowania wszelkich pestycydów na obszarach wrażliwych, takich jak miejskie tereny zielone, w tym publiczne parki lub ogrody, place zabaw, tereny rekreacyjne lub sportowe, ścieżki publiczne, a także obszary chronione zgodnie z siecią Natura 2000

Von der Leyen przypomniała podczas wtorkowej debaty, że w trakcie sesji Rady Europejskiej 1 lutego rolnicy z całej Europy wyszli na ulice.

„Wielu z nich czuje się zepchniętych w kąt. Rolnicy jako pierwsi odczuwają skutki zmian klimatycznych. Susze i powodzie zniszczyły zbiory i zagroziły żywemu inwentarzowi. Rolnicy odczuwają skutki rosyjskiej wojny, inflacji, rosnących kosztów energii i nawozów. Niemniej jednak każdego dnia ciężko pracują, aby produkować żywność wysokiej jakości, którą jemy. Za to jesteśmy im winni uznanie, wdzięczność i szacunek” – powiedziała.

Von der Leyen przypomniała również, że KE stworzyła niedawno nową platformę dialogu na temat przyszłości rolnictwa w UE, do której zaprosiła przedstawicieli sektora rolnego, społeczności wiejskich, przemysłu nasiennego i nawozowego, sektora spożywczego, ale także sektora finansowego, grup konsumenckich i ekologicznych oraz nauki.

“Musimy wspólnie przeanalizować sytuację, podzielić się pomysłami i opracować scenariusze na przyszłość. Musimy wyjść poza spolaryzowaną debatę i zbudować zaufanie. Zaufanie jest kluczową podstawą realnych rozwiązań. Stawka dla nas wszystkich jest bardzo wysoka. Nasz europejski system produkcji żywności jest wyjątkowy. Produkty oferowane w naszych supermarketach odzwierciedlają różnorodność naszych kultur i tradycji. Europa ma najzdrowszą i najwyższej jakości żywność na świecie dzięki naszym rolnikom. Odgrywają kluczową rolę w tym systemie i oczywiście trzeba im za to godziwie płacić” – dodała szefowa KE.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy