Reklama

Świat

Szefowa KE: w marcu możliwe pierwsze płatności na rzecz Ukrainy z nowego funduszu

Łukasz Osiński / PAP
Dodano: 06.02.2024
Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
Share
Udostępnij

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała we wtorek podczas debaty w europarlamencie w Strasburgu, że UE w marcu będzie mogła dokonać pierwszych płatności na rzecz Ukrainy z nowego funduszu wsparcia. Żeby to było możliwe, potrzebna jest jednak zgoda PE w głosowaniu.

Jak oświadczyła von der Leyen, duża część prac na specjalnym posiedzeniu Rady Europejskiej z 1 lutego była skoncentrowana na unijnym Instrumencie Finansowym na rzecz Ukrainy o wartości 50 mld euro. “Zapewniamy Ukrainie nie tylko fundusze na utrzymanie gospodarki, ale także dużą przewidywalność na kolejne cztery lata” – powiedziała.

Jak dodała szefowa KE, Parlament Europejski od samego początku popierał ten wniosek. “Dzisiaj chcę Wam podziękować za wasze niezachwiane wsparcie. To właśnie oznacza wspieranie Ukrainy tak długo, jak to konieczne. Z waszą zgodą już w marcu będziemy mogli dokonać ważnych płatności na rzecz Ukrainy” – dodała von der Leyen zwracając się do europosłów.

Przypomniała, że nadzwyczajna Rada Europejska zgodziła się także na pierwszą w historii rewizję wieloletniego budżetu UE.

“Jestem bardzo zadowolona, że udało nam się pozyskać 80 proc. środków, o które wnioskowaliśmy. Z pewnością musieliśmy dokonać kilku trudnych wyborów, ale osiągnęliśmy bardzo dobry wynik. Będziemy teraz mogli zintensyfikować walkę z nielegalną migracją i lepiej chronić nasze granice zewnętrzne. Mamy teraz środki, aby jeszcze intensywniej współpracować z krajami naszego południowego sąsiedztwa. Bardzo się cieszę, że plan dla Bałkanów Zachodnich ma obecnie solidne podstawy finansowe” – dodała von der Leyen.

Zdaniem szefowej KE, dzięki rewizji budżetu UE będzie także w stanie lepiej reagować na klęski żywiołowe w państwach członkowskich i kryzysy humanitarne, na przykład w palestyńskiej Strefie Gazy. “Dzięki temu porozumieniu Europa dysponuje zasobami finansowymi pozwalającymi stawić czoła niektórym z głównych wyzwań tej dekady” – podsumowała.

Negocjatorzy Rady UE i Parlamentu Europejskiego osiągnęli w nocy z poniedziałku na wtorek wstępne porozumienie w sprawie ustanowienia nowego unijnego funduszu wsparcia dla Ukrainy o wartości 50 mld euro na lata 2024-2027, na który przywódcy UE zgodzili się na szczycie w Brukseli 1 lutego.

Decyzja polityczna podjęta na zeszłotygodniowym posiedzeniu Rady Europejskiej wymaga przełożenia na język prawny, a porozumienie między negocjatorami Rady UE i PE jest tego pierwszym krokiem. Teraz porozumienie musi zostać formalnie zatwierdzone przez Radę UE oraz na sesji plenarnej europarlamentu, zanim zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie następnego dnia.

Na liczący 50 mld euro fundusz składają się 33 miliardy euro w postaci pożyczek i 17 miliardów euro w postaci dotacji.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy