Reklama

Świat

KE: w Wilnie rozpoczyna się konferencja wysokiego szczebla na temat ekologicznej odbudowy na Ukrainie

Łukasz Osiński / PAP
Dodano: 28.11.2023
Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Share
Udostępnij

Konferencja wysokiego szczebla na temat ekologicznej odbudowy na Ukrainie, zorganizowana przez Komisję Europejską, rozpoczyna się we wtorek w Wilnie. “Chciałbym pokazać ukraińskim przywódcom politycznym i przedsiębiorstwom, że UE jest gotowa wspierać Ukrainę w lepszej odbudowie dzięki finansowaniu” – oświadczył komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkeviczius.

KE podała, że komisarz Sinkeviczius będzie reprezentował Komisję i podkreśli zaangażowanie na rzecz dalszej współpracy z Ukrainą i udzielania jej pomocy w jej wysiłkach na rzecz trwałej odbudowy.

Konferencja ma na celu podsumowanie przyszłych wyzwań i omówienie z ukraińskimi decydentami politycznymi, burmistrzami i przedsiębiorstwami strategii i konkretnych rozwiązań, leżących u podstaw ekologicznej odbudowy i ożywienia gospodarczego.

“Chciałbym pokazać ukraińskim przywódcom politycznym i przedsiębiorstwom, że UE jest gotowa wspierać Ukrainę w lepszej odbudowie dzięki finansowaniu, dysponując zdolnościami technicznymi i legislacyjnymi. Chcemy pomóc Ukrainie w odbudowie po niszczycielskich skutkach wojny i w pełnej harmonii z zasadami zrównoważonego rozwoju” – powiedział Sinkeviczius.

W forum, które potrwa do 1 grudnia, wezmą udział prezydent Litwy Gitanas Nauseda, litewski minister środowiska Simonas Gentvilas oraz ukraiński minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Rusłan Striłeć. Odbędzie się też debata z udziałem ukraińskich burmistrzów.

Szacuje się, że do tej pory szkody wyrządzone przez wojnę środowisku wynoszą 52 mld euro. 20 proc. obszarów leśnych jest zagrożonych.

KE zwraca też uwagę na dewastację środowiskową wynikająca ze zniszczenia elektrowni wodnej w Kachowce, która jest “najgorszą katastrofą spowodowaną przez człowieka od katastrofy w Czarnobylu”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy