Reklama

Świat

Julia Nawalna: będę kontynuować dzieło Aleksieja

Źródło: awl/ szm/ PAP
Dodano: 19.02.2024
Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Share
Udostępnij

Julia Nawalna, wdowa po zmarłym w łagrze opozycjoniście Aleksieju Nawalnym zapowiedziała, że będzie kontynuować jego dzieło i wezwała Rosjan, by ją wsparli. Będę dalej walczyć o nasz kraj i wzywam, byście stanęli obok mnie – oświadczyła Nawalna w nagraniu wideo opublikowanym w poniedziałek.


“Będę kontynuować dzieło Aleksieja Nawalnego, nadal walczyć o nasz wspólny kraj. Wzywam was, byście stanęli obok mnie, podzielali nie tylko nieszczęście i bezmierny ból. (…) Proszę, abyście podzielali także wściekłość. Wściekłość, złość i nienawiść do tych, którzy ośmielili się zabić naszą przyszłość” – oświadczyła Nawalna. Nagranie opublikowano na platformie YouTube, na kanale, na którym ukazywały się materiały Nawalnego (http://tinyurl.com/2s43d9sk).

Zaapelowała następnie: “Musimy wykorzystać każdą możliwość, by walczyć przeciwko wojnie, przeciwko korupcji, przeciw niesprawiedliwości, o wolne wybory i wolność słowa. (…) Walczcie i nie poddawajcie się. Ja się nie boję i wy niczego się nie bójcie”.

Cześć. Tu Nawalny

Żona opozycjonisty rozpoczęła nagranie od słów: “Cześć. Tu Julia Nawalna”, nawiązując do pozdrowień: “Cześć. Tu Nawalny”, którymi zaczynał swoje wystąpienia wideo jej mąż.

“Nie powinno mnie być na tym miejscu, to nie ja miałam nagrywać to wideo. Na moim miejscu powinien być inny człowiek – ale tego człowieka zabił Władimir Putin” – powiedziała żona Nawalnego. Mówiła również o tym, że Putin zabił ojca jej dzieci i najdroższego jej człowieka.

Putin zabił nie tylko człowieka

“Putin zabił nie tylko człowieka – Aleksieja Nawalnego. Zachciało mu się także zabić naszą nadzieję, wolność i przyszłość” – dodała Julia Nawalna.

Nagranie wideo ilustrowano kadrami z aktywności politycznej Nawalnego, demonstracji, które zwoływał, a następnie – z uwięzienia opozycyjnego polityka. Julia Nawalna opisywała warunki więzienne, podkreślając, że w ciągu trzech lat łagru jej mąż był maltretowany, głodzony i izolowany od świata.

“Jednak ani przez sekundę nie wątpił w to, o co walczył i za co cierpiał. Mojego męża nie można było złamać. Właśnie dlatego Putin go zabił – haniebnie, tchórzliwie. Tak samo podle i tchórzliwie ukrywają teraz jego ciało, nie oddając go matce” – powiedziała Julia Nawalna.

Mówiąc o zabójstwie Nawalnego zapowiedziała ujawnienie sprawców tego czynu i sposobu, w który dokonano morderstwa.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy