Reklama

Świat

Chiny i USA rozpoczną dialog na temat „wyważonego wzrostu”

PAP
Dodano: 06.04.2024
Fot. PAP/EPA/ANDY WONG / POOL
Fot. PAP/EPA/ANDY WONG / POOL
Share
Udostępnij

USA i ChRL uruchomią mechanizm dialogu na temat „wyważonego wzrostu”, w tym chińskiej nadprodukcji przemysłowej w sektorach dotowanych przez państwo – ogłosiła w sobotę minister finansów USA Janet Yellen po dwóch dniach rozmów z wicepremierem Chin He Lifengiem.


Yellen i inni urzędnicy administracji USA wyrażali wcześniej rosnące zaniepokojenie z powodu dużych ilości chińskich pojazdów elektrycznych, paneli słonecznych, półprzewodników i innych urządzeń, zalewających światowe rynki w obliczu spadku popytu w samych Chinach.

Rozmowy w Kantonie na południu Chin były „rozległe i produktywne” – napisano w oświadczeniu, opublikowanym na stronie internetowej Departamentu Skarbu (ministerstwa finansów) USA. Wizyta Yellen była następstwem niedawnej rozmowy telefonicznej przywódców obu krajów, Joe Bidena i Xi Jinpinga.

Dialog USA-Chiny na temat „wyważonego wzrostu” gospodarek krajowych i gospodarki światowej ułatwi dyskusje o „nierównowagach makroekonomicznych” oraz ich związkach z „nadwyżką mocy produkcyjnych” – ogłosiła Yellen. Zapewniła, że leży to w interesie amerykańskich pracowników i firm oraz pomoże chronić bezpieczeństwo narodowe USA.

„Jestem szczególnie zaniepokojona wpływem chińskiej nadwyżki mocy produkcyjnych w niektórych sektorach przemysłu w wyniku wsparcia ze strony rządu” – napisała minister finansów. Jako przykład podała amerykańskiego producenta paneli słonecznych, który nie mógł konkurować z „dużymi ilościami towarów, które Chiny eksportowały po sztucznie obniżanych cenach”. „Ważne, by to się nie powtórzyło” – dodała.

Państwowa chińska agencja prasowa Xinhua podała natomiast, że podczas rozmów strona chińska udzieliła wyczerpującej odpowiedzi w „kwestii nadwyżek mocy produkcyjnych” i wyraziła przy tym „poważne zaniepokojenie” z powodu ograniczeń handlowych nakładanych przez Waszyngton przeciwko Chinom.

W czasie rozmów w Kantonie uzgodniono również rozpoczęcie współpracy pomiędzy Departamentem Skarbu USA a Ludowym Bankiem Chin w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy. Obie strony mają dzielić się doświadczeniami i przekazywać sobie informacje o krokach, podejmowanych w celu eliminacji luk w swoich systemach finansowych – napisano w amerykańskim komunikacie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy