Reklama

Świat

Blinken: odpowiedź na atak na siły USA w Jordanii będzie mocna i długotrwała

Oskar Górzyński / PAP
Dodano: 30.01.2024
Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Share
Udostępnij

Odpowiedź na atak na siły USA w Jordanii będzie zdecydowana, wielopoziomowa, wielofazowa i długotrwała – zapowiedział w poniedziałek sekretarz stanu USA Antony Blinken. Ocenił też, że obecna sytuacja w regionie jest najniebezpieczniejsza od 1973 r.

Blinken odniósł się do niedzielnego ataku wspieranej przez Iran bojówki na amerykańską bazę w Jordanii, podczas konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

“Odpowiedź będzie zdecydowana (…) Odpowiemy mocno. Odpowiemy w czasie i miejscu naszego wyboru. I oczywiście nie będę zapowiadał, co zrobimy w tym przypadku, ani wyprzedzał prezydenta, ale mogę powiedzieć, że ta odpowiedź może być wielopoziomowa, podejmowana w fazach i długotrwała” – powiedział Blinken.

Zaznaczył jednocześnie, że obecna sytuacja na Bliskim Wschodzie jest “najniebezpieczniejsza co najmniej od 1973 r.(wojny Jom Kippur między Izraelem a Egiptem i Syrią – PAP)”. Dodał, że prezydent Biden będzie zarówno działał, by chronić żołnierzy USA, jak i unikać szerszej eskalacji konfliktu.

Pentagon podał w poniedziałek, że w ataku na bazę Tower 22 tuż przy granicy z Syrią zginęło troje żołnierzy sił lądowych USA z Georgii (dwie kobiety i jeden mężczyzna), zaś co najmniej 40 zostało rannych. Był to pierwszy z niemal 170 ataków ze strony proirańskich bojówek w Syrii i Iraku, który spowodował znaczne szkody dla żołnierzy i infrastruktury wojskowej USA na Bliskim Wschodzie.

Mimo to, zastępczyni rzecznika Pentagonu Sabrina Singh stwierdziła w poniedziałek, że choć Iran jest odpowiedzialny za tę serię ataków – bo finansuje i wspiera atakujące Amerykanów bojówki – USA nadal nie uważają, by Teheran dążył do bezpośredniej wojny z USA.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy