Reklama

Świat

Szwed Armand Duplantis pobił rekord świata w skoku o tyczce

PAP
Dodano: 26.02.2023
71947_26lu1
Share
Udostępnij
Szwed Armand Duplantis podczas mityngu "All Star Perche" w Clermont-Ferrand ustanowił absolutny rekord świata w skoku o tyczce – 6,22. Poprawił swoje własne osiągnięcia. Poprzedni rekord – na otwartym stadionie – wynosił 6,21, a w hali 6,20.

To był czwarty mityng z udziałem Duplantisa w tym roku i jego czwarte zwycięstwo. Słynny lekkoatleta zakończył tym samym sezon halowy. Jak niedawno poinformowano, mistrz olimpijski i świata nie wystąpi w rozpoczynających się 2 marca w Stambule halowych mistrzostwach Europy.

Duplantis zrezygnował z rywalizacji w Turcji, aby skupić się na występach na świeżym powietrzu w tym sezonie.

"Brak mi słów… To niesamowite. Nie pamiętam nawet ostatnich minut, nawet ostatniego skoku" – powiedział w sobotni wieczór wzruszony Duplantis.

Drugie miejsce podczas mityngu "All Star Perche" zajął Australijczyk Kurtis Marshall, a trzecim Holender Menno Vloon – obaj po 5,91.

23-letni Duplantis to mistrz olimpijski z Tokio oraz aktualny mistrz świata i Europy – na stadionie i w hali.

Po raz pierwszy pobił rekord świata w lutym 2020 roku – wówczas 6,17 w Toruniu, gdy poprawił o centymetr osiągnięcie Francuza Renaud Lavillenie. I od tej pory regularnie, właśnie co centymetr, "śrubował" swoje osiągnięcia.

Poprzedni absolutny rekord – 6,21 – ustanowił 24 lipca 2022 roku podczas mistrzostw świata na świeżym powietrzu w amerykańskim Eugene. Natomiast najlepszym dotychczas wynikiem pod dachem – 6,20 – legitymował sie od marca ubiegłego roku, osiągnął ten rezultat podczas halowych MŚ w Belgradzie. 


Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy