Reklama

Kultura

65 lat muzycznej tradycji. Festiwal w Łańcucie znów zachwyca

Autor tekstu: Sylwia Tęcza / Biuro Prasowe UMWP
Dodano: 22.05.2026
  • Autor  zdjęć: Sebastian Stankiewicz / 
Biuro Prasowe UMWP
Autor zdjęć: Sebastian Stankiewicz / Biuro Prasowe UMWP
Share
Udostępnij

To nie tylko jeden z najstarszych, ale najważniejszy i najlepszy festiwal w kraju – dało się słyszeć z ust wielu znakomitych gości podczas inauguracji Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Wydarzenie, które w tym roku obchodzi jubileusz 65- lecia rozpoczął się w czwartek w Sali Balowej łańcuckiego Zamku.

Wybór „Nędzy uszczęśliwionej” Macieja Kamieńskiego na koncert inauguracyjny to symboliczne odwołanie do początków polskiej opery narodowej. Ale festiwal znany jest ze swej różnorodności programowej. W kolejnych dniach melomanom zaplanowano zarówno wielkie klasyczne interpretacje jak również nowoczesne, pełne energii brzmienia. Festiwal, który przez dekady zapracował na prestiż i uznanie nie tylko w kraju, ale i na świecie to ważne wydarzenie dla całego regionu. Od lat wspierane jest przez Samorząd Województwa Podkarpackiego na czele z marszałkiem Władysławem Ortylem.

Podczas inauguracji festiwalu marszałek Władysław Ortyl podziękował organizatorom, artystom i wspaniałej publiczności, która od pokoleń licznie gromadzi się na koncertach i z zachwytem odbiera każdy występ. Podkreślił, że Łańcut wyróżnia się wyjątkowym blaskiem na kulturalnej mapie Polski.

Mało który festiwal potrafi bowiem z taką klasą łączyć głęboki szacunek do przeszłości z otwarciem na współczesne, światowe trendy – dodał w swoim wystąpieniu.

Od mistrzów klasyki po ikony muzyki rozrywkowej

Festiwal od dziesięcioleci udowadnia, że jest w stanie przetrwać wszystko – zmieniające się czasy, ustroje czy modne trendy, niezmiennie przyciągając kameralne zespoły, czy orkiestry z całego świata. To tu publiczność była świadkiem wielkich premier i spektakularnych debiutów, a na scenie występowały absolutne legendy, z Jose Carrerasem, Placidem Domingo i Arturem Rucińskim na czele.
Tegoroczny program doskonale kontynuuje tę tradycję różnorodności. Festiwal nie ogranicza się wyłącznie do muzyki poważnej, co idealnie odzwierciedla przekrój zaproszonych gwiazd. W Sali Balowej Muzeum Zamku oraz w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej usłyszymy w tym roku m.in. światowej sławy kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego oraz wybitnego tenora Jonasa Kaufmanna. Obok nich przed podkarpacką publicznością zaprezentują się ikony muzyki rozrywkowej i popowej, takie jak zjawiskowa Ayo czy włoski piosenkarz Drupi z zespołem. Rewelacyjne brzmienia zapewni także niezrównany Atom String Quartet. Przed nami dni pełne głębokich wzruszeń, radości i czystej, koncertowej energii.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy