Reklama

Świat

Włochy: rząd Giorgii Meloni został zaprzysiężony

Sylwia Wysocka/PAP
Dodano: 22.10.2022
68230_43768293_43768288
Share
Udostępnij
W Pałacu Prezydenckim w Rzymie odbyło się w sobotę zaprzysiężenie rządu Giorgii Meloni. Jest ona w pierwszą w historii Włoch kobietą premierem. Jej gabinet powstał w niecały miesiąc od wyborów parlamentarnych, wygranych przez blok centroprawicy na czele z ugrupowaniem Meloni – Bracia Włosi.
W 24-osobowym rządzie jest dwóch wicepremierów. Funkcje te pełnią szef dyplomacji Antonio Tajani z Forza Italia i minister infrastruktury Matteo Salvini z Ligi.
 
Resortem obrony kieruje Guido Crosetto z partii Bracis Włosi, a finansów – Giancarlo Giorgetti z Ligi.
 
W skład rządu centroprawicy weszli także: eurodeputowany Raffaele Fitto jako minister spraw europejskich, dotychczasowy prefekt Rzymu Matteo Piantedosi jako szef MSW, lekarz i rektor rzymskiej uczelni Tor Vegata – Orazio Schillaci jako minister zdrowia.
 
Ministrem do spraw rodziny, przyrostu naturalnego i równych szans została Eugenia Maria Roccella. Ministrem ds. polityki regionalnej jest Roberto Calderoli z Ligi, a ministrem sprawiedliwości – były sędzia śledczy i prokurator Carlo Nordio.
 
Powstało też nowe ministerstwo do spraw firm i Made in Italy, na czele którego stanął Adolfo Urso, były wiceminister do spraw gospodarczych. Nowym resortem do spraw środowiska i bezpieczeństwa energetycznego kieruje Paolo Zangrillo, parlamentarzysta i menedżer.
 
Daniela Santanche została ministrem do spraw turystyki, a Francesco Lollobrigida – ministrem rolnictwa i suwerenności żywnościowej.
 
Była przewodnicząca Senatu Elisabetta Casellati jest ministrem do spraw reform.
 
Resortem kultury kieruje dziennikarz Gennaro Sangiuliano, oświaty – Giuseppe Valditara, polityk i wykładowca uniwersytecki.
 
Powstało także nowe ministerstwo do spraw morza i południa kraju z Nello Musumecim na czele; to były szef władz regionu Sycylia.
 
Razem z premier Meloni w Radzie Ministrów jest sześć kobiet.
 
Na niedzielę zapowiedziano uroczystość przekazania steru rządów Giorgii Meloni przez dotychczasowego premiera Mario Draghiego. To ceremonia symboliczna, w trakcie której były premier oddaje dzwonek swojemu następcy. Odbędzie się też pierwsze posiedzenie rządu.
 
Głosowania nad wotum zaufania dla rządu odbędą się w obu izbach parlamentu w następnym tygodniu.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy