Reklama

Świat

Premier Ukrainy: otrzymaliśmy 2 miliardy euro pomocy od Unii Europejskiej

PAP
Dodano: 18.10.2022
68142_18pa5
Share
Udostępnij
Ukraina otrzymała we wtorek 2 miliardy euro pomocy finansowej od Unii Europejskiej. Jest to pierwsza transza z pakietu 5 miliardów unijnego pakietu przyznanego Ukrainie w związku z rosyjską inwazją – poinformował ukraiński premier Denys Szmyhal.

"Dodatkowe środki finansowe pomogą w pokryciu pilnych wydatków budżetowych, w szczególności w sferach społecznych i humanitarnych" – napisał premier Szmyhal na Telegramie (https://t.me/Denys_Smyhal/3746).

Szef rządu podał, że łącznie w tym roku Ukraina otrzymała 4,2 mld euro pomocy makrofinansowej z UE, która znacząco pomogła w umocnieniu gospodarki państwa i wytrzymaniu walki z Rosją. Premier Szmyhal wyraził wdzięczność wobec europejskich partnerów za ich wsparcie.

Kolejne transze w wysokości 2,5 mld euro i 500 mln euro mają zostać przekazane, według zapowiedzi Bloomberga z zeszłego tygodnia, odpowiednio w drugiej połowie listopada i drugiej połowie grudnia

W połowie września Parlament Europejski przegłosował przekazanie Ukrainie 5 mld euro pożyczki w ramach tzw. pomocy makrofinansowej. Po raz pierwszy UE zapowiedziała pakiet pomocy dla Ukrainy w maju br., jednak płatności zostały wstrzymane z powodu dyskusji między krajami członkowskimi dotyczącymi warunków wsparcia.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy