Reklama

Świat

Pierwsza dama Ukrainy: z powodu rosyjskiej inwazji każdego dnia ginie dwoje dzieci

PAP
Dodano: 18.06.2022
64364_42747866_42747860
Share
Udostępnij
Każdego dnia na Ukrainie z powodu rosyjskiej inwazji ginie dwoje dzieci – podkreśliła pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w zdalnym wystąpieniu z okazji 10-lecia Instytutu Aspen w Europie Środkowej. Od początku inwazji zginęło już co najmniej 323 dzieci.
„Przez te niemal cztery miesiące rosyjskiej agresji wielu ludzi mówiło mi, że ciężko im jest nawet czytać wiadomości o Ukrainie. Rozumiem ich bardzo dobrze. Każdej normalnej, empatycznej osobie trudno jest dowiadywać się codziennie, jak w czyjś dom uderzył pocisk, prosto w pokój, zabijając rodzinę” – powiedziała Zełenska, cytowana w sobotę przez agencję Ukrinform.
 
„Trudno jest czytać o podziurawionym kulami konwoju ewakuacyjnym, na którym był napis +Dzieci+. Rzeczą niemożliwą do zrozumienia jest, że na Ukrainie każdego dnia ginie dwoje dzieci (…) Trudno jest patrzeć na zdjęcia ze zniszczonych miast, dziury zamiast okien, ludzi w szpitalach, zranionych minami” – mówiła żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
 
Według danych ukraińskiej prokuratury generalnej od początku inwazji do soboty zginęło co najmniej 323 dzieci, a 583 odniosły obrażenia. Dane nie są pełne, ponieważ nie potwierdzono jeszcze liczby dziecięcych ofiar na terenach okupowanych, odzyskanych i tych, na których obecnie toczą się walki.
 
Wśród ostatnich ofiar jest 14-latek zabity w czwartek rosyjskim pociskiem w obwodzie zaporoskim, 7-latek ranny w piątek w wyniku rosyjskiego ostrzału w Mikołajowie oraz 15-letnia dziewczynka, która wcześniej w tym tygodniu odniosła obrażenia po uderzeniu rosyjskiej artylerii w obwodzie charkowskim – podał Ukrinform.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy