Reklama

Świat

Minister obrony USA: NATO jest bliskie powitania dwóch nowych państw członkowskich, Finlandii i Szwecji

Łukasz Osiński / PAP
Dodano: 16.06.2022
64335_16cz2
Share
Udostępnij
NATO jest bliskie powitania dwóch nowych państw członkowskich; Finlandia i Szwecja podjęły historyczną decyzję, by ubiegać się o członkostwo, a to odzwierciedla atrakcyjność podstawowych wartości Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli minister obrony USA Lloyd Austin.

"Razem podjęliśmy wyzwanie wojny z wyboru Putina i rosyjskiego ataku na bezpieczeństwo transatlantyckie. (…) NATO pokazało światu, że pozostaje podstawowym forum konsultacji, decyzji i działań w zakresie bezpieczeństwa transatlantyckiego. Razem zareagowaliśmy szybko i zdecydowanie na bezpodstawną, bezprawną i lekkomyślną inwazję Rosji na Ukrainę" – podkreślił szef Pentagonu.

Podkreślił, zobowiązanie USA na rzecz NATO i artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, dotyczącego zobowiązania sojuszników do kolektywnej obrony, pozostaje "niewzruszone".

Austin wcześniej wezwał sojuszników do zwiększenia dostaw broni dla Ukraińców. „Ukraina stoi przed decydującym momentem na polu bitwy” – powiedział w Brukseli. „Musimy zatem zintensyfikować nasze wspólne zaangażowanie” i „podwoić wysiłki, aby mogła się bronić” – dodał.

Szwecja i Finlandia w maju złożyły wnioski o dołączenie do NATO w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, spotkały się jednak ze sprzeciwem Turcji, która oskarżyła je o wspieranie grup, które Turcja uznaje za organizacje terrorystyczne.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy