Reklama

Świat

Prezydent Zełenski: pilnym priorytetem Ukrainy jest ciężkie uzbrojenie

PAP
Dodano: 10.06.2022
64110_42686530_42686526
Share
Udostępnij
Priorytetem Ukrainy jest pilne otrzymanie ciężkiego uzbrojenia – mówił w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski na spotkaniu z brytyjskim ministrem obrony Benem Wallacem. Na spotkaniu w Kijowie politycy rozmawiali też o sposobach odblokowania portów ukraińskich.
"Dzisiaj kluczowym priorytetem dla nas jest pilne otrzymanie ciężkiego uzbrojenia. Jest to ważne dla pokonania agresora rosyjskiego i przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy" – powiedział Zełenski. Jego wypowiedź przekazało biuro (kancelaria) prezydenta.
 
W komunikacie po spotkaniu podano, że tematem rozmów były gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy ze strony obcych państw. Politycy omówili też możliwe sposoby odblokowania portów ukraińskich, co pomogłoby w zapobieżeniu kryzysowi żywnościowemu.
 
Wallace zapewnił, że Wielka Brytania będzie nadal wspierać Ukrainę.
 
Wizyta brytyjskiego ministra nie była wcześniej zapowiadana. Nastąpiła dzień po tym, jak prorosyjscy separatyści skazali na śmierć dwóch Brytyjczyków, którzy służyli w armii ukraińskiej, walcząc w obronie Mariupola i zostali schwytani przez siły rosyjskie. Londyn zapowiedział, że będzie zabiegać o uwolnienie swych obywateli we współpracy z władzami Ukrainy.
 
Zełenski w piątek wystąpił też przez łącze wideo przed studentami brytyjskich uczelni – m.in. Oksfordu, Cambridge, uniwersytetów Manchesterskiego i Londyńskiego. "Celem Rosji jest wymazanie naszej historii, naszego państwa i odmówienie nam prawa do istnienia, powiedzenie światu, że nigdy nas nie było, że jesteśmy narodem stworzonym sztucznie" – powiedział Zełenski. Nazwał wojnę koszmarem, który wszyscy widzą i który trwa już 107 dni. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy