Reklama

Świat

Sztab Generalny: walki w Siewierodoniecku wciąż trwają

PAP
Dodano: 10.06.2022
64107_42685914_42685837
Share
Udostępnij
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w piątek wieczorem, że nadal trwają walki z wojskami rosyjskimi w Siewierodoniecku, ostatnim większym bastionie sił Ukrainy w obwodzie ługańskim. Rosjanie szykują się do natarcia na Słowiańsk w obwodzie donieckim.
Rosjanie "prowadzą działania ofensywne w celu ustanowienia pełnej kontroli nad Siewierodonieckiem i stworzenia warunków do blokowania naszych oddziałów" – głosi komunikat sztabu. "Walki trwają" – zapewniono w oświadczeniu, opublikowanym na Facebooku. (https://tinyurl.com/hmhmsj3b).
 
Wojska rosyjskie ostrzeliwały w piątek, prócz samego Siewierodoniecka, również Lisiczańsk – miasto leżące naprzeciw Siewierodoniecka, po drugiej stronie rzeki Doniec. Nie milkną ostrzały innych okolicznych miejscowości, m.in. Toszkiwki, Zołotego i Hirskego.
 
Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) ocenia, że Rosjanie kontrolują wszystkie dzielnice mieszkalne Siewierodoniecka, a walki toczą się o strefę przemysłową Azot, gdzie bronią się Ukraińcy. Szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj powiedział w piątek rano, że wojska rosyjskie niszczą szturmowane miasto.
 
Według wywiadu brytyjskiego Rosja kontroluje większość Siewierodoniecka, ale nie jest w stanie okrążyć i zająć okolicznych terenów z północy i z południa.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy