Reklama

Świat

Prezydent Andrzej Duda: trzeba opracować strategię, jak powstrzymać imperializm Putina

Aleksandra Rebelińska/PAP
Dodano: 10.06.2022
64105_42683561_42683498
Share
Udostępnij
Dzisiaj najważniejsze jest to, aby wspierać Ukrainę, wzmacniać jej odstraszanie i obronę, a jednocześnie opracować spójną strategię opartą na synergii działań między NATO i UE, aby powstrzymać imperializm Putina – podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda podczas szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki.
W stolicy Rumunii obradują przywódcy państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli krajów położonych na wschodniej flance NATO. Celem spotkania jest przygotowanie stanowiska przed czerwcowym szczytem NATO w Madrycie.
 
Rozpoczynając obrady, prezydent Andrzej Duda mówił o prowadzonej przez Rosję imperialnej ekspansji i próbach poszerzania strefy wpływu. Podkreślał przy tym, że Ukraina jest zdolna obronić się i odepchnąć rosyjski atak. „Aby uniknąć błędów przyszłości musimy poważnie zastanowić się, jak do tego mogło dojść” – mówił Duda.
 
„Dzisiaj najważniejsze jest to, aby wspierać Ukrainę i wzmacniać jej odstraszanie i obronę, a jednocześnie opracować spójną strategię, aby powstrzymać imperializm Putina” – oświadczył prezydent. Jak mówił, strategia ta powinna być oparta na synergii działań między NATO i UE; wskazywał też na potrzebę wykorzystania potencjału Bukaresztańskiej Dziewiątki.
 
Gospodarz szczytu, prezydent Rumunii Klaus Iohannis zwracał uwagę, że od 24 lutego nasz region mierzy się z zupełnie nową rzeczywistością w dziedzinie bezpieczeństwa. Zwrócił uwagę, że choć Rumunia – spośród państw NATO – ma najdłuższą granicę z Ukrainą, to wszyscy mają poczucie zagrożenia euroatlantyckiego bezpieczeństwa, wywołanego przez – jak mówił – nielegalną i niemoralną agresję rosyjską na Ukrainę.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy