Reklama

Świat

Kułeba: złożyliśmy propozycję w sprawie siódmego pakietu sankcji UE

PAP
Dodano: 08.06.2022
64058_42662364_42662339
Share
Udostępnij
Ukraina przekazała Unii Europejskiej propozycje w sprawie siódmego pakietu sankcji przeciw Rosji – oświadczył na briefingu szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, podkreślając, że dostawy broni od zachodnich partnerów nie wystarczą, by powstrzymać Rosję.
Kułeba powiedział, że podpisał w środę listy do UE i krajów Unii z propozycjami dotyczącymi kolejnego pakietu unijnych sankcji przeciw Rosji, które – jak podkreślił – trzeba wzmocnić.
 
Wśród ukraińskich propozycji wymienił nowe sankcje sektorowe w sferach energetyki, finansów i handlu, "mapę drogową" dalszych sankcji personalnych wobec rosyjskich oligarchów i szefów przedsiębiorstw państwowych oraz uszczelnienie wykrytych luk pozwalających obchodzić sankcje.
 
Minister podkreślił, że Ukraina jest wdzięczna partnerom za dotychczas przekazaną broń, ocenił jednak, że jest jej wciąż „krytycznie mało”, by powstrzymać Rosję.
 
Zaznaczył, że w Donbasie Rosja ma „totalną przewagę” pod względem ciężkiej artylerii i dlatego Ukraina potrzebuje jak najszybciej więcej ciężkiej broni, przede wszystkim artylerii wielkokalibrowej i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.
 
Kułeba powiedział też, że Ukraina oczekuje „cudu” od szczytu NATO w Madrycie w dniach 28-30 czerwca, ale na razie nie widzi ku temu przesłanek. Dodał, że chodzi mu o stanowisko NATO w sprawie Ukrainy.
 
Na początku czerwca minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oświadczył, że podczas omawiania strategii na najbliższe 10 lat na czerwcowym szczycie NATO powinno rozważyć przyznanie Ukrainie członkostwa w Sojuszu "de facto", a nie "de iure".
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy