Reklama

Świat

Prezydent Zełenski: wywiad wojskowy pracuje nad tym, by jeńcy z “Azowstalu” powrócili do domu

PAP
Dodano: 06.06.2022
64024_42647363_42565224
Share
Udostępnij
Funkcjonariusze Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) pracują nad wymianą jeńców z "Azowstalu" – powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Działania HUR powinny sprawić, by ukraińscy jeńcy wrócili do domu – powiedział Zełenski.
 
„Zagadnieniem wymiany jeńców zajmuje się HUR. Na jego bazie został powołany wspólny, specjalny zespół. Jeńcy są, niestety, w rękach Federacji Rosyjskiej. Wiemy, o czym możemy negocjować z Rosjanami, znamy tę cenę. Wiemy, że nie wolno im ufać. HUR powinien się zająć tą kwestią i powinna ona przynieść efekt, A jedyny efekt, którego oczekujemy jest taki, że ludzie muszą wrócić do domu" – powiedział Zełeński dziennikarzom.
 
Według słów ukraińskiego przywódcy w niewoli przebywa ponad 2500 jeńców z "Azowstalu". Zełenski zaznaczył, że pierwszym zadaniem, jakie zostało postawione przed HUR odnośnie jeńców, było wyprowadzenie ich żywych i zostało ono wykonane.
 
Teraz zadanie jest trudniejsze – muszą wrócić żywi do domu. „Funkcjonariusze HUR są w tym najlepszymi specjalistami. Całkowicie im ufam. Czekamy na efekt, ale nie możemy codziennie pytać jeńców, +jak tam?+” – powiedział prezydent Ukrainy.
 
Zełenski oświadczył również, że więźniowie traktowani są dobrze, nie są torturowani. "Dzieje się tak, ponieważ są +publicznymi jeńcami+” – dodał.
 
Kombinat metalurgiczny "Azowstal" w Mariupolu był broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej. 20 maja podpułkownik Denys Prokopenko poinformował, że jego oddział „otrzymał od kierownictwa wojskowego Ukrainy rozkaz zaprzestania walk w celu uratowania życia i zdrowia żołnierzy". Wcześniej władze w Kijowie potwierdziły ewakuację ponad 260 obrońców Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych. Wojskowych przewieziono na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy