Reklama

Świat

W niedzielę rozpoczynają się ćwiczenia państw NATO na Bałtyku – BALTOPS 2022

Łukasz Osiński / PAP
Dodano: 05.06.2022
63996_5cz3
Share
Udostępnij
W niedzielę rozpoczynają się BALTOPS 2022 – ćwiczenia państw NATO na Morzu Bałtyckim, które potrwają do 17 czerwca. Będą dotyczyły m.in. operacji desantowych, artyleryjskich, działań przeciw okrętom podwodnym i obrony powietrznej. W manewrach wezmą udział także Finlandia i Szwecja.

W ćwiczeniach uczestniczyć będzie ponad 7000 marynarzy, lotników i żołnierzy piechoty morskiej, 75 samolotów oraz 45 okrętów.

„(Manewry) zapewniają wyjątkową okazję szkoleniową, wzmacniając połączone zdolności reagowania i mając kluczowe znaczenie dla zachowania wolności nawigacji i bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego” – powiedział pod koniec maja sekretarz prasowy Pentagonu John F. Kirby.

Jak dodał, ćwiczone będą operacje desantowe, artyleryjskie, działania przeciw okrętom podwodnym, obrona powietrzna, a także operacje rozminowania, unieszkodliwiania materiałów wybuchowych oraz operacje nurkowania i ratownictwa.

Weźmie w nich udział 14 państw NATO, w tym Belgia, Bułgaria, Dania, Estonia, Francja, Niemcy, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Polska, Turcja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Ponadto w tym roku wezmą w nich udział kraje partnerskie NATO, Finlandia i Szwecja. Oba kraje niedawno złożyły wnioski o przystąpienie do Sojuszu.

Ćwiczenia BALTOPS są prowadzone od 1972 roku i w tym roku będą powiązane z 500. rocznicą powstania Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej oraz – po raz drugi – z dowodzonymi przez Niemcy manewrami Wielonarodowej Grupy Lotniczej (MAGDAYs).

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy