Reklama

Świat

UNICEF: Na Ukrainie ginie codziennie co najmniej 2 dzieci, a o wiele więcej jest rannych

Andrzej Dobrowolski/PAP
Dodano: 02.06.2022
63942_42613501_42613492
Share
Udostępnij
Na Ukrainie od prawie 100 dni rosyjskiej inwazji, codziennie ginie co najmniej dwoje dzieci, o wiele więcej zostaje rannych, a pomocy humanitarnej wymaga łącznie 5,2 miliona. Powiadomił o tym w środę Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).
„Pierwszy czerwca jest Międzynarodowym Dniem Dziecka. Zamiast uroczyście świętować tę okazję, zbliżamy się do setnego dnia wojny, która niszczy życie milionów dzieci. Bez pilnego zawieszenia broni i wynegocjowania pokoju, dzieci wciąż będą cierpieć, a skutki wojny będą miały wpływ na bezbronne dzieci na całym świecie" – podkreśliła Dyrektor Wykonawczy UNICEF Catherine Russell.
 
Agencja ONZ oszacowała, że pomocy humanitarnej potrzebuje obecnie 5,2 miliona ukraińskich dzieci; trzy miliony w kraju, a ponad 2,2 miliona w krajach przyjmujących uchodźców.
 
"Infrastruktura cywilna, od której zależy byt dzieci, jest w dalszym ciągu uszkadzana lub niszczona" – poinformowała agencja.
 
Dyrektor Russel wyliczyła, że zniszczonych zostało co najmniej 256 placówek służby zdrowia i jedna na sześć wspieranych przez UNICEF "bezpiecznych szkół" na wschodzie kraju. Warunki dzieci we wschodniej i południowej Ukrainie objętej walką uznała za „coraz bardziej rozpaczliwe".
 
Zdaniem UNICEF oprócz traumy związanej z ucieczką z domu, dzieci uciekające przed przemocą są narażone na poważne ryzyko rozdzielenia rodzin, wykorzystywania seksualnego i handlu ludźmi.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy