Reklama

Świat

Reuters: Ukraina ma kupić cztery amerykańskie drony bojowe MQ-1C Gray Eagle

Oskar Górzyński/PAP
Dodano: 02.06.2022
63940_42613447_42613425
Share
Udostępnij
USA zamierzają sprzedać Ukrainie cztery drony bojowe MQ-1C Gray Eagle – podała w środę agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela administracji prezydenta Joe Bidena. Bezzałogowce dałyby wojskom ukraińskim większy zasięg i siłę rażenia w stosunku do posiadanych obecnie dronów.
Według agencji Reutera, prezydent Biden ma w najbliższych dniach poinformować o zamiarze sprzedania dronów Kongres USA, który musi wyrazić zgodę na transakcję.
 
Grey Eagle to ulepszona wersja drona Predator. W porównaniu do posiadanych przez Ukrainę tureckich dronów bojowych Bayraktar TB2 mają większy zasięg i są zdolne do utrzymywania się w powietrzu przez ponad 30 godzin. Mogą też przenosić większą liczbę rakiet, np. osiem pocisków Hellfire. Rakiety te mają zostać przekazane Ukrainie w ramach kolejnego pakietu pomocy wojskowej.
 
Ani Biały Dom, ani Pentagon nie potwierdził informacji agencji Reutera, ale o rozmowach w sprawie zakupu mówiło się od kilku tygodni. Jeszcze w kwietniu ambasador Ukrainy w Waszyngtonie Oksana Markarowa spotkała się z szefostwem producenta dronów firmy General Atomics i sygnalizowała zainteresowanie zakupem maszyn.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy