Reklama

Świat

Prezydent Andrzej Duda: Egipt stanowi atrakcyjne miejsce dla polskich przedsiębiorców i inwestorów

Aleksandra Rebelińska / PAP
Dodano: 30.05.2022
63880_30ma9
Share
Udostępnij
Egipt stanowi atrakcyjne miejsce dla polskich przedsiębiorców i inwestorów, dlatego jest dla Polski głównym partnerem gospodarczym w tej części świata – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia Polsko-Egipskiego Forum Gospodarczego w Kairze.

Prezydent przyznał, że żywi nadzieję, iż uczestnictwo polskich i egipskich przedsiębiorstw w organizowanym w poniedziałek w Kairze Forum przyczyni się do nawiązania wielu nowych kontaktów oraz będzie stanowiło istotny czynnik dynamizujący wzajemne stosunki handlowe i inwestycyjne.

Prezydent Duda zaznaczył, że Egipt – jako jedna z najprężniej rozwijających się gospodarek wśród państw afrykańskich oraz największy kraj arabski – stanowi atrakcyjne miejsce dla polskich przedsiębiorców i inwestorów. „Między innymi dzięki tym walorom Egipt jest dla Polski głównym partnerem gospodarczym w tej części świata oraz stanowi dla naszych przedsiębiorców naturalną bramę do pozostałych rynków państw afrykańskich i arabskich” – mówił.

Prezydent zwrócił uwagę, że ubiegły rok był najlepszym okresem w historii wymiany handlowej między naszymi krajami, przebijając o około 8 proc. wynik z dotychczas najlepszego roku 2019. „Biorąc jednak pod uwagę wartość wymiany handlowej w 2021 roku, wynoszącą 700 mln dolarów i biorąc pod uwagę wielkość naszych krajów, dostrzegam bardzo duży potencjał do dalszego wzmacniania współpracy w tym obszarze. W szczególności do poszukiwania synergii gospodarczych pomiędzy rynkiem polskim i egipskim” – zaznaczył.

„Pogłębianie relacji między zaufanymi partnerami jest w mojej opinii niezmiernie ważne zwłaszcza w sytuacji załamania się globalnej architektury bezpieczeństwa, światowych problemów z ochroną środowiska, czy też problemów z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego. Liczę zatem na to, że polscy eksporterzy będą mieli łatwy, dogodny dostęp do egipskiego rynku, tak abyśmy mogli w dalszym ciągu sprawnie rozwijać obopólnie korzystne kontakty biznesowe” – oświadczył Duda.

Podkreślił, że zależy mu na wielowymiarowym rozwoju polsko-egipskich relacji gospodarczych – tak, by nie ograniczały się jedynie do wymiany handlowej, ale obejmowały także bardziej zaawansowane formy współpracy, w tym transfer technologii i inwestycje.

„Pragnę zapewnić naszych egipskich przyjaciół, że Polska ma w ofercie zaawansowane technologicznie produkty i innowacyjne usługi, między innymi w takich sektorach jak telekomunikacja i informatyka, inteligentne miasta, technologie medyczne, produkcja rolno-spożywcza, zarządzanie procesami przemysłowymi czy energetyka” – powiedział prezydent, zaznaczając, że gospodarki Polski i Egiptu są komplementarne, co otwiera możliwości kooperacji w wielu sektorach.

Dodał, że polscy przedsiębiorcy oraz eksperci pragną wspólnie z egipskimi partnerami znaleźć rozwiązania i odpowiedzi na zaistniałe potrzeby i wyzwania związane z gospodarką wodną i problemami środowiskowymi. Prezydent podkreślił że polskie instytuty badawcze dysponują bogatą wiedzą oraz doświadczeniem w dziedzinie rolnictwa, produkcji żywności i rybołówstwa. „Oferty technologiczne polskich firm mogą w moim przekonaniu pomóc we wdrożeniu egipskiej strategii ICT 2030 i uczynić z Nowej Stolicy Administracyjnej prawdziwie inteligentne miasto” – powiedział Duda.

Prezydent zaznaczył, że proponowana przez polskie firmy i ośrodki naukowe oferta dla Egiptu oparta jest na zasadzie partnerstwa. Zakłada ona realizację wspólnych projektów i tworzenie rozwiązań przy wykorzystaniu lokalnej kadry i zasobów. „Polska chce pozostawić w Egipcie istotną wartość dodaną. Biorąc pod uwagę bogactwo Egiptu, jakim jest wartościowe, młode i przedsiębiorcze społeczeństwo, nie jest dla mnie zaskoczeniem, że tak wiele polskich firm interesuje się działaniem i współpracą z tym wspaniałym kraju” – oświadczył prezydent.

Premier Egiptu Mustafa Madbuli wyraził nadzieję, że Forum wzmocni polsko-egipskie relacje. Podkreślił, że liczy na podwojenie, a nawet na potrojenie obecnej wymiany handlowej z Polską.

Stwierdził, że w świecie pogrążonym w problemach, które uderzają w gospodarki krajowe, Egipt wprowadza ułatwienia i programy wsparcia dla przedsiębiorców, żeby przyciągnąć zagranicznych inwestorów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy